© Ruse24.bg | | Правителството упълномощи министъра на икономиката, енергетиката и туризма да даде разрешение на "Български енергиен холдинг" ЕАД да приеме Окончателно инвестиционно решение (ОИР) за проекта "Южен поток" на територията на България. Условие за приемането и подписването на ОИР е сключването между "Булгаргаз" ЕАД и "Газпром Експорт" на нов договор за доставки на природен газ за България от 2013 г., който да удовлетворява "Булгаргаз" по критичните (по становището на държавното дружество) въпроси. На днешното правителствено заседание бяха обсъдени параметрите на ОИР.Конфигурацията на газопровода е с дължина на основната тръба приблизително 540 км и с отклонение към Провадия от 59 км, три компресорни станции - Варна, Лозен и Расово, със съответни лупинги към основния газопровод, с технически капацитет от общо 63 млрд. куб. м. газ годишно. Приемният терминал и КС "Варна" са на една площадка. Общата индикативна строителна стойност на проекта е 3 308,65 млн. евро, която ще подлежи на прецизиране и актуализиране с напредването на дейностите по по-нататъшното проектиране и ОВОС.
Предвидено е, че целевият срок за откупуване на инвестицията ще бъде не по-дълъг от 15 г., считано от началото на търговската експлоатация на газопровода на българска територия, т. е. това е срокът, в който ще бъдат възстановени всички капиталови разходи за проекта. По отношение на базовия период за достигане необходимото ниво на вътрешната норма на възвращаемост на собствените средства, страните са съгласували той да бъде 25 г., като започва да тече от издаването на разрешение за експлоатация. Вътрешната норма на възвращаемост, заложена в Протокола, е 8% (номинален) от собствените средства на страните, вложени в проекта.
При спазване на изискванията относно проектното финансиране и при невъзможност за стопроцентното му осигуряване, ОАО "Газпром" ще осигури средствата за покриване на собственото самоучастие на "БЕХ" ЕАД в строителството, без това да изменя равното дялово участие на "БЕХ" ЕАД като акционер. Отпуснатите средства за покриване на самоучастието на "БЕХ" ЕАД ще се връщат чрез дивидентите от дейността на "Южен поток България" АД. Конкретните условия относно финансирането ще бъдат уредени с допълнение към Акционерното споразумение. Предвижда се то да съдържа текст, че за проекта няма да се предоставят държавни гаранции и че "БЕХ" ЕАД на корпоративно ниво също няма да предоставя гаранции, обезпечения и др. подобни под никаква форма, вкл. няма да залага към ОАО "Газпром" и свързани с него лица акциите си в съвместната компания "Южен поток България" АД като обезпечение за осигуряване на самоучастието си.
Договорката относно финансирането на проекта е особено важна за българската страна, тъй като по този начин на етапа на подготовката и изграждането на газопровода няма да й се налага да изразходва и рискува значителни по размер инвестиционни средства.
Изграждането на газопровода "Южен поток" е в съответствие с приоритетите в Програмата на Правителството на европейското развитие на България за развитие на енергетиката чрез повишаване сигурността на енергоснабдяването за българската индустрия и население като се диверсифицират източниците и маршрутите за доставка на природен газ. Международният енергиен проект е подкрепен и в Стратегията за национална сигурност на Република България, приета в началото на м. г. от Народното събрание.
В проекта "Южен поток" участват държавни институции и държавни и частни фирми от Австрия, Франция, Германия, Италия, Гърция, България, Сърбия, Унгария, Словения и Русия. Основната му цел е, при постигане на приемлива доходност за инвеститорите, да се предоставя природен газ от Русия за удовлетворяване на растящото търсене на природен газ в Европа. Проектът ще стимулира икономически растеж, ще създаде нови работни места в България, ще увеличи гъвкавостта и надеждността на доставките у нас и в Европа.
За България проектът стартира с ратифицирано от Народното събрание българо-руско междуправителствено споразумение, споразумение между акционерите и приемане на Устав на съвместна проектна компания "Южен поток България" АД с акционери "БЕХ" ЕАД и ОАО "Газпром" при съотношение на дяловете 50:50. През октомври 2010 г. е сключено Споразумение за предпроектно проучване, а в края на август т. г. е подписан Протокол относно реализацията на проекта на българска територия, в който е предвидено Окончателното инвестиционно решение за проекта да бъде извършено през ноември 2012 г. |