В него е записано, че те не могат да "извършват дейности в общите части на сградата, включително и по фасадата, които нарушават тяхната цялост и архитектурен вид, носимостта, устойчивостта на строителната конструкция или безопасното ползване на сградата." Вече остъклените балкони и направените изолации няма да бъдат премахвани.
С промените се предвиждат и глоби при неизвършен неотложен ремонт на сградата. За домоуправителите санкцията ще е в размер от 500 до 1000 лв., а за кмета на общината или района - от 300 до 700 лв. В закона е записано, че нововъзникнала етажна собственост трябва да избере управителен съвет (управител) в срок от 6 месеца.
Предвидена е възможност правомощията на управителя/управителния съвет да се възлагат на юридически лица за срок от две години. При промяна на собствеността върху самостоятелен обект, членството в сдружението ще може да се прехвърля на новия собственик.
Но за задълженията към сдружението ще отговаря старият собственик, се казва още в закона. Собствениците, които не живеят в имотите си, ще са длъжни да оставят телефон за връзка и имейл за да могат да бъдат уведомени за свикване на общо събрание. Ако не са оставили контактите си на управлението на етажната собственост, ще е достатъчна обява залепена във входа за свикване на събрание за да се смята, че са уведомени.