© BulPhoto | | "Регионалните медии живеят във феодална зависимост", е тъжната тенденция, цитирана от Галентин Влахов от Българската асоциация на регионалните медии на пресконференция, посветена на скандалния случай с осъден регионален вестник. Управата на асоциацията и ръководството на вестника разказаха в пресклуб БТА в София за безпрецедентното съдебно решение, вече на две инстанции, в което издателят на вестника Валентин Ненков трябва да заплати 20 000 лева "кръвнина", защото читателка на вестника се е изказала в подкрепа на журналистическо разследване, част от което е местна бизнес-дама с политически амбиции, прехвърлила се през СДС, ДСБ и наскоро изхвърлена от ГЕРБ.Вестникът се занимава с далаверата от 2002 година, когато тогавашният кмет на града намира "стратегически инвеститор", на който продава имот за над 200 000 лева, срещу обещание да разкрие над 200 нови работни места. Оценката на имота е толкова "прецизна", че само след година "инвеститорът" препродава имота няколко пъти по-скъпо и работните места остават за неопределено бъдеще. Първото журналистическо разследване е подадено като сигнал с входящ номер в Окръжна прокуратура, но и до сега няма следи от действия по него.
Не така пасивни са съдебните власти обаче, когато през 2007 година във вестника е публикувано читателско писмо от живеещата в Лондон българка Кунка Делчева, "ужилена" в други сделки от местната бизнас-дама Соня Варникова. В писмото си тя обявява, че бизнес-дамата е уредила скандалната продажба на имота и се е похвалила за получен подкуп. Веднага следва граждански иск от страна на Варникова, но в съда се явява авторката на писмото, която застава под клетва зад всяка своя дума. Въпреки това в Окръжния съд "изгаря" издателят на вестника, а Апелативният съд потвърждава присъдата. Преди да стъпи в съдебната зала Варникова даже и не се е опитала да потърси вестника за право на отговор.
Интересен е фактът, че никой в съда не е поставил под съмнение твърденията за извършените злодеяния в писмото, даже не е атакувано процесуално по реда на чл.141 на ГПК.
"Тенденцията, която показва присъдата е изключително опасна за свободата на словото", подчерта журналистът Иван Рачев от сдружението "Журналисти срещу корупцията". В качеството си на политическо лице Варникова е публична личност и е нормален общественият интерес към нея. "Размерът на присъдата говори, че колкото по-голям е един човек в обществото, толкова повече за него не може да се говори", каза Александър Кашъмов от фондация "Програма достъп до информация".
Вестникът не се е отказал да търси справедливост и сезира едновременно Върховния касационен съд и Европейския съд в Страсбург. Перспективата държавата да "плати сметката" в Страсбург заради недобре работещите наши съдебни институции е много сериозна, коментират случая юристи. Българският хелзинкски комитет в лицето на Юлиана Методиева също застава зад издателите на вестника и ще търси справедливо решение на проблема. |