Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Петър Петров, "Eleven Ventures": Изкуственият интелект се развива по-бързо, дори от очакванията на създателите му
Автор: Екип Ruse24.bg 11:47 / 06.11.2024Коментари (0)415
© Фокус
Изкуственият интелект се развива по-бързо, дори от очакванията на създателите му. Всяка седмица получаваме информация за някакъв феноменален скок в тези технологии, който трудно може да бъде осмислен от неспециалисти. Това каза главният директор по изкуствен интелект в Eleven Ventures Петър Петров в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова. 

Развитието на изкуствения интелект към момента не е регулиран и контролиран процес, подчерта той. Компаниите, разработващи изкуствен интелект, наливат милиарди в дейността си, подчинени единствено на пазарния принцип.

Общият изкуствен интелект в момента е на нивото на средностатистическия човек, неспециализиран в конкретна дейност. "Той е нещо грандиозно като промяна за обществото, защото в момента, в който той може да прави тези задачи, които ние можем, това означава, че хората няма да са нужни. Ще става в пъти по-бързо и по-евтино в момента, в който компаниите започнат да го използват. Само преди четири години се смяташе, че това ще бъде постигнато след 50 години. В момента се смята, че ще се случи след три-четири години, а догодина може да се окаже, че ще стане след една година", обясни Петров.  

Технологията за производство на хуманоидни роботи вече съществува, но широкото им навлизане в ежедневието ще отнеме време. "Една-две години са необходими за последната версия на физическите роботи, една-две години, за да се построят фабриките, и още една-две, за да се произведат масово милиони бройки, които да достигнат масова употреба. От купчина желязо, която не може да прави нищо, тази година изведнъж тези роботи могат виртуално да бъдат обучени на всичко, което правим, за отрицателно време, защото те се обучават в симулационна среда, която върви 1000 пъти по-бързо от нашия свят. Т.е. ако искаш да обучиш един робот да бели краставица, го пускаш в тази виртуална среда, той се обучава и след 1 минута в истинския свят той вече може да бели краставица", даде пример Петър Петров.  

Изкуственият интелект вече ни превъзхожда многократно по всякакви линии, но все още хората го превъзхождат в аналитичното мислене. В недалечно бъдеще според главния директор по изкуствен интелект в Eleven Ventures на изкуствения интелект вероятно ще бъде делегирано да взима големи и сложни решения, базирани на много данни, защото той ще прави твоа много по-оптимизирано. "Това значи, че ще се взимат по-добри решения, но от друга страна това означава, че ние няма да може да ги проверяваме и управляваме, защото ще е извън нашите способности. Почти всичко, което сме гледали във филмите, вече може да стане реалност", допълни той.

С широкото навлизане на изкуствения интелект ще настъпят сериозни промени в структурата на обществото такава, каквато я познаваме днес. "Те могат да бъдат както много хубави, така и много лоши и ще се случат едновременно. За да се насладим на хубавите неща, трябва да преодолеем лошите, а те са големи", заяви Петров.

Към регулации вероятно ще се тръгне, едва когато хората започнат масово да остават без работа и излязат на улицата. Незасегнати според него ще останат много малко професии, като управленските например.

Петър Петров отбеляза още, че информацията се набавя все по-лесно, което означава, че тя вече не е ценност. "Ценни са другите качества – да можеш да разрешаваш проблеми, да не бягаш от тях, да можеш да мислиш критично, да имаш мнение по различни въпроси, да можеш да формулираш позицията си, да можеш да използваш различни форми на изкуствения интелект, не само езиковите модели, да се адаптираш бързо и лесно, да учиш нови неща постоянно, да си любопитен. Това са неща, които изграждат личност и характер, и те са важни, защото каквито и времена да идват, ние вече не може да се сравняваме и конкурираме с изкуствения интелект", обясни той.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2022 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Актуални теми
Мигрантски натиск към България
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Строежът на АМ "Хемус"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: