© Ruse24.bg | | С понижаването на температурите зачестиха битовите пожари с причини, характерни за отоплителния сезон. Обезпокоителен е фактът че, най-често са нарушени елементарни правила за пожарна безопасност при употребата на отоплителни уреди.
Основни правила за недопускане на пожари:
-При използването на отоплителни уреди с твърдо гориво димоотводните тръби (кюнците) трябва да са укрепени стабилно. Печките не се зареждат от вечер за сутринта. Използването на леснозапалими и горими течности за разпалване на печките е опасно. -Жарта се изхвърля загасена на безопасни места в метални съдове. -Отоплителните уреди с течно гориво не се зареждат когато горят или са нагрети и се следи за изправността на дозаторите, спирателната и контролно-измервателната арматура, термозащитата и автоматиката. -Коминните тела трябва да са измазани по цялата им дължина и редовно да се ревизират за наличие на фуги към помещения и таванските части и за наличие на налепи и сажди в тях. -При използване на печки на газ в никакъв случай на трябва да се използват газови устройства и бутилки със съмнителен произход. Важно е да се знае, че горимият газ пропан-бутан е по-тежък от въздуха, за което е необходимо проветряване от най-ниските точки на помещението. Газови бутилки трябва да се съхраняват далеч от печки, радиатори и каквито и да е източници на топлина.
-След употреба и при спиране на ел. захранването електроуредите трябва да се изключват. -Отоплителните и нагревателни уреди не се оставят без наблюдение.
Родителите да не разрешават на децата игра с огън и кибрит и да не ги оставят без надзор сами или заключени при горящи печки или включени електроуреди.
-Пътищата за евакуация в дома се подържат свободни от излишни вещи и горими материали.
-Сушенето на дрехи над отоплителни и нагревателни уреди често води до пожар.
При необходимост, да се извърши консултация със специалистите от съответната Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението".
При пожар съобщете по най-бързия начин на телефон 160 или 112. |