© | Проектът за интервенция за обвързана подкрепа на овце и кози под селекция залага на старата схема за допустими бенефициенти – земеделски стопани, които отглеждат в стопанството си 50 и повече овце-майки от една порода. От Обединени български животновъди обаче предлагат лека корекция, която засяга автохтонните породи.
Какво мислят животновъдите за новите правила за обвързана подкрепа?
Тяхното предложение е право на подпомагане да придобият и фермери, които отглеждат минимум 20 овце-майки под селекционен контрол от местни (автохтонни) породи. По думите им това допълнение няма да утежни схемата, защото засяга сравнително малък брой производители и овце от местни породи.
По техни наблюдения през годините се засилва конкуренцията от страна на високопродуктивни породи и новото поколение земеделски производители се насочват към уедрени ферми, в които повечето местни породи нямат шансове да попаднат.За пример от Сдружението дават Германия и Хърватия, където възприетият допустим минимален брой овце-майки в стадо овце от дадена порода за подпомагане е съответно 20 и 10.
В своите мотиви животновъдите посочват, че така заложеният минимален брой за овцете – 50, е бариера пред целите и задачите на развъдните организации за български местни породи, особено тези с рисков статус „застрашени“ или „уязвими“.
Развъдните програми включват практики за поддържане на генетичното разнообразие, поради което за естествено заплождане се използва по-голям брой кочове и пръчове, действащи в малки стада, допълват от Обединени български животновъди.
Любопитното е, че същото предложение със същите мотиви правят и представителите на Аграрен университет – Пловдив. Според тях дори е необходимо прецизиране на самата терминология. Те предлагат изразът „под селекционен контрол“ да се замени с „включени в развъдни програми“, а „застрашени от изчезване биологични и автохтонни породи“ да стане „застрашени от изчезване местни породи“.
Не бива да забравяме обаче, че за опазване на застрашените местни породи се отпускат пари и по мярка 10 "Агроекология и климат". Затова потърсихме гледната точка на друга браншова организация в сектора, която участва в Тематичната работна група за Стратегическия план.
„Схемата за обвързано подпомагане не е свързано с бройка. Там има някакви прагове. Промени ли се за едните, трябва да се промени за всички. Затова ние сме категорично против намаляването на броя допустими за подпомагане овце от местни породи“, кратък и ясен бе коментарът на Симеон Караколев, съпредседател на НОКА.
Следете темата и на cap4us.agri.bg
|