Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Предложение: Да се увеличи директно продаденото краве мляко за изхранване на животните
Автор: Екип Ruse24.bg 11:51 / 28.02.2023Коментари (0)216
©


По интервенцията за обвързано с производството подпомагане за млечни крави заявените за подпомагане животни да са на възраст от 22 месеца до 10 години, включително и тези, които са навършили 10 години, но не са направили 11.

Животновъди: Не знаем откъде вече да свием разходите, фантазията ни се изчерпа

За това настояват пет животновъдни организации в своето становище относно проект на Наредба за условията и реда за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания, включени в Стратегическия план.

Друго тяхно предложение е свързано със замяната на животни с други, отговарящи на условията за подпомагане по съответната интервенция към последния ден за подаване на заявления. От бранша искат млечни крави и млечни крави, включени в развъдни програми, да могат да се заменят и с такива, които към датата на замяната да бъдат в границата на допустимия диапазон от 22 месеца до 10 години. А биволици да могат да се заменят и с такива, които са от 36 месеца до 18 години.

Относно екосхемата за намаляване използването на пестициди да отпадне прилагането на каквито и да е препарати за растителна защита върху постоянно затревените площи. От бранша се аргументират, че не е възможно да се прилагат препарати и да има пасищни животни. В същото време подпомагането е минимално и на фона на изискванията разходната част ще надвиши приходната. Тоест животновъдите няма да имат стимул да участват по тази интервенция в този вид.

Друго предложение засяга преходната национална помощ за говеда, необвързана с производството, като от бранша настояват право на подпомагане да имат земеделски стопани, чиито животновъден обект да е регистриран по реда на чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, но към датата на подаване на заявлението за подпомагане.

Животновъдите търсят уточняващи отговори относно чл. 83. (2), който гласи: 

Ако за дадена година кандидат за подпомагане по интервенции за подпомагане на площ или за животни не декларира всички земеделски парцели, които стопанисва и разликата между площта, декларирана в заявлението за подпомагане и площта на недекларираните парцели е над 3 % и над 2 ха, размерът на директните плащания по интервенциите за подпомагане за площ, дължим на съответния кандидат за съответната година, се намалява с 3 %. 

Техните въпроси са следните:

•    Ако земеделският  производител е оставил резерв над 3% недекларирани животни за подпомагане, бенефициентът ще получи ли санкции върху цялото си заявление за подпомагане с 3%? Всички ли допустими животни, налични в системата на БАБХ към даден животновъден обект, трябва да се подават за подпомагане? Идеята е, че животновъдите оставят животни в резерв заради начина на подмяната на едно животно или изобщо не желаят подпомагане.

•    Ако един земеделски производител не желае изобщо да декларира за подпомагане площите, които стопанисва, ще получи ли санкции и в какъв процент?

•    Може ли животновъд да кандидатства за подпомагане само за площите си, без да декларира животните си за подпомагане, и обратното?


Във връзка с допустимите количества директно продадено сурово краве мляко от земеделския стопанин на негови колеги за изхранване на животните, браншовите представители предлагат по-високи стойности:

Вид животно в стопанството на купувача на мляко за изхранване

Период на хранене от раждането, дни

Общо изхранено количество на 1 животно в литри (л) за периода

Заложено в проектонаредбата

Теле

от 2 до 45 вкл.

до 200

Малаче

от 2 до 45 вкл.

до 200

Прасета

Без ограничение

Без ограничение

Предложение на бранша

Теле

от 2 до 120 вкл.

до 720

Малаче

от 2 до 200 вкл.

до 900

Прасета

Без ограничение

Без ограничение

Последната забележка е свързана с условието постоянно затревените площи да са допустими за подпомагане и когато върху тях има мозаечно разположени храсти, годни за паша, скали и други трайно неподходящи за подпомагане площи с единична площ под 100 кв.м, които заемат не повече от 10% от общата площ. Предложението е да се добави, ако наличната растителност не е от вредните видове, да бъде приета в по-голям процент от 50%.

Становището е подписано от: Национална асоциация на животновъдите в България, Национално сдружение на млеко- и месопроизводителите в България, Асоциация на българските биволовъди, Българска национална асоциация за развитие на биволовъдството и Съюз на животновъдите в България.

 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Много повече от политика!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg 







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
Трима българи са задържани за шпионаж в полза на Русия във Великобрита
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: