© Impact Press Group | | Едва 8% от предприемачите са доволни от университетското образование на младите си служители. Това показват резултатите от проучване на Българската търговско-промишлена палата за оценката на бизнеса за образованието в страната и за очертаващите се потребности от специалисти в идните 10 години.80% от предприемачите посочват, че виждат най-големи пропуски в професионалните умения. Според повече от половината - 56%, липсата на предприемаческо мислене пък е най-големият проблем. Същевременно оценките за компютърните познания са предимно положителни. Едва в 10% от фирмите се оплакват се, че младите хора имат пропуски в това отношение. Най-търсени през следващите години ще бъдат специалистите с техническо образование, следвани от завършилите икономически профил.
Препоръките на работодателите към образованието, отправени в анкетата, са за повече практическа насоченост на обучението и за реална връзка между потребностите на бизнеса и приема в университетите по специалности.
За втора по ред година 45% от членовете на БТПП отбелязват, че най-голямо изоставане в качество на образованието има във висшето образование. Според 30 на сто от тях пък средното професионално образование е най-изостанало. По-малко негативни са оценките за обучението в езиковите гимназии.
Източник: в. "Монитор" |