Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Проблемът със земята и пасищата отново е на дневен ред
Автор: Екип на Ruse24.bg 16:44 / 27.10.2021Коментари (0)476
©


Мерките, които от министерството ни представиха за животновъдите по Първи стълб в новата Обща селскостопанска политика (ОСП), изглеждат добре. Но за да могат да се възползват фермерите и да са доходоносни за тях, стопаните трябва да имат пасища. Това коментира Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) пред Агри.БГ, след работната среща с представители на агроведомството. 

Вижте индикативния график за Кампания 2021

“Голяма част от фермерите няма да могат да се възползват от тези мерки и финансирането ще мине покрай тях. А това не е идеята. Тук наново изниква и проблема с пасищата и със земята като цяло. Нещо, което трябва да се урегулира”, обясни още Караколев.

Както Агри.БГ пръв писа, пет са мерките, които от ресорното ведомство са предложили на животновъдите в новата ОСП, а именно: екстензивна паша; управление на оборския тор; поддържане на буферните зони; поддържане и възстановяване на почвения потенциал и мярка за биологично разнообразие и ландшафтна инфраструктура.

“Относно мярката за биологично разнообразие и ландшафтна инфраструктура - няма да се изисква правно основание на животновъдите. Мярката ще работи с предварителен слой, като в него ще влизат парцелите в близост до животновъдния обект на съответния стопанин. Все пак обаче парцелите, разбира се, трябва да бъдат поддържани”, каза Караколев.

Относно мярката за управление на оборския тор, животновъдите очакват повече информация и създаване на национално законодателство.

“Трябва да се създаде национално законодателство, което да регулира как точно и какви ще са процесите за различната тор. Защото в момента нямаме такъв акт, който да го регулира това. Всичко това ще очакваме от Министерството на земеделието, храните и горите. Те трябва да разработят подробна наредба, която да регулира този процес”, сподели още той.

Караколев коментира и мнението на Бойко Синапов, председател на Обединени български животновъди (ОБЖ), затова, че по мярката ще трябва да се правят торови площадки.

“Докато не се направи национално законодателство, всичко останало са хипотези. Какво правим, ако торът е угнил в обекта? За една част от фермерите това е несменяема постеля. Очакваме наредбата с разписаните правила”, заключи Симеон Караколев.

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Гледай напред" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от програма IMCAP на ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: