Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Проф. Васил Живков: В последните 60 години гората ни е нараснала значително
Автор: Живко Кръстев 15:29 / 20.10.2023Коментари (0)542
© Фокус
Българската гора в последните 60 години е нараснала значително. Това каза в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“ проф. Васил Живков – председател на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост. "Дървообработващата и мебелна промишленост е един традиционен дял от българската икономика, който има своите корени в далечното минало и днес продължава да се развива като една модерна индустрия. Малко се знае за историята на българските гори. България е била доста по-обезлесена преди 50-60-100 години, много повече е приличала на Гърция, а сега разликата между двете държави е очевидна. България е 8-о място по залесени територии с гора – това е около 38.5% от територията на страната е в гори. Освен това тя е залесена с ценни дървесни видове – дъб, бук, бял бор, смърч, акация, дървесни видове, които имат много голямо приложение в различни индустрии, включително и мебелната индустрия. В резултат и на дейността на Лесотехническият университет да имаме образовани лесовъди българската гора в последните 60 години е нараснала значително.“

"Много неправилно е схващането, че българската гора е унищожена, изсечена, не е стопанисвана. Напротив, тя е изключително внимателно отглеждана и това е довело до нейния сериозен облик, който има днес, – смята още специалистът. – Разбира се има и нерегламентирани практики. Хората това виждат и това дразни, и това е нещо, срещу което ние се борим. Ние нямаме никакъв интерес да подкрепяме сивата икономика.“

"За поскъпването на дървесината в световен мащаб си има и вътрешни фактори. Имаше известен спад в добива на дървесина, спад в производството във връзка с промените по време на пандемията от 2020 година. Но през 2021 година се наблюдава подем в дървообработващата и мебелната промишленост. И в този момент се появи заповед Министерство на земеделието и храните, с която се ограничи добива от горите в стадий на старост. Получи се психоза, че ще има ограничения, че ще има по-малка наличност от дървесина, от суровина. И това автоматично доведе до спекула в различни посоки.  Държавните горски стопанства увеличиха много цените – 39.5% ръст на цените. Пазарната икономика изигра своята роля: когато цените на суровината са много по-високи в България спрямо Европа, тогава няма смисъл да се купува скъпата дървесина. Голяма част от предприятията намалиха рязко своята производителност, загубиха договори с чужбина, намалиха своя персонал, а някои от тях дори затвориха,“ разказа за развитието на процесите  проф. Васил Живков.

Според специалистът има няколко групи проблеми в сектора: "Единият проблем е насочен към държавната администрация, към Министерство на земеделието и храните и Изпълнителна агенция по горите. Две години се борим с тази заповед от 2020 година за ограничаване с 30% добивът на дървесина да бъде премахната – и науката, и бизнесът, и самото министерство са убедени, че тази заповед не води до нищо добро. Всички правителства за тези 2 години не намериха политическа воля да го направят. Това е първата стъпка, която може да се направи. Втората стъпка е да се променят някои административни актове, което да позволи по-ефективен и по-добър дърводобив. Третата е в лицето на Държавните горски стопанства и Министерство на земеделието и храните да получим подкрепа за намаляване на цените. Това би помогнала за българската индустрия. Това са проблемите, свързани с държавната администрация. От другата страна е дърводобивът – той остана без никакви възможности за финансирани, както вътрешно, така и на европейско ниво.“

"Когато една гора се управлява устойчиво, тя има нужда от сеч. Това ще направи по-голям прираста на гората, ще даде повече материал за нас, респективно ще развива и други индустрии. Ако ние оставим тя да си умре от само себе си, какво става – дърветата, които падат, започват да гният. Те не отиват в производството, не носят принадена стойност, освен това и връщат въглеродния диоксид. Така че тезата, че не трябва да се влиза в гората, че не трябва да се сече гората, е вредна за българката икономика. Когато сечите са регламентирани, те са полезни за гората,“ заключи проф. Васил Живков.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: