© Ruse24.bg | | След 3 години България ще трябва да внася медсестри от чужбина, прогнозира председателят на Балканския институт по труда и социалната политика Иван Нейков. Причината е, че родните кадри емигрират в ЕС за по-високи заплати. По данни на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи около 1000 медсестри напускат България годишно.
"Въпросът е дали ще има кой да заеме тези свободни места предвид ниските заплати, които се предлагат на тези служители", отбеляза Нейков.Според експерти до няколко години у нас ще изчезнат и строителите "Имаме специалисти, но ги изпускаме. Заради това ще трябва да внасяме кадри, които да обучаваме отначало", заяви Егмонт Якимов от Камарата на строителите в България на кръгла маса за квалификацията на емигрантите у нас. По данни на Агенцията по заетостта в момента 840 чужденци търсят препитание в България.
"В бъдеще ще се увеличи необходимостта от висококвалифицирани кадри от чужбина. Освен това ще се наемат хора с висока квалификация, дори за длъжности, които не изискват такава", прогнозира още Нейков.
В момента работодателите, които искат да наемат високообразовани специалисти от страни извън ЕС, трябва да получат "синя карта". Процедурата обаче отнема между 3 и 6 месеца и затова годишно едва 30-40 чужденци започват работа по този начин. С дистанционната заетост обаче служители от цял свят могат да работят за български IT компании например. Според проучвания на бранша до 2018 година свободните места за компютърни специалисти в Европа ще са около 1 милион.
"Всеки ден воюваме за кадри. Няма откъде да намерим и млади кадри, защото няма такова училище", обясни директорът на една от най-успешните компании за разработка на игри Цветан Русинов. Фирмата му и още 20 компании от IT бранша провеждат обучения на млади таланти. 95% от успешно завършилите компютърната академия намират работа след края на обучението при средна заплата в сектора от 4000 лв.
Източник: в. "Монитор" |