Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Прогноза: Субсидиите падат с 20%, когато Украйна влезе в Евросъюза
Автор: Екип на Ruse24.bg 11:35 / 15.11.2023Коментари (0)355
©


Присъединяването на Украйна ще бъде интересен момент в историята на Европейския съюз. И по всичко личи – неизбежен. 

Четете още: Как да кандидатствате за наградите на Agri Summit & Awards 2024? (видео инструкции)



Този път ще се влее разкъсвана от война страна с население, почти равно на това на Испания, и територия, по-голяма от всяка друга държава членка.

Ако Украйна стане член на Европейския съюз утре, тя ще получи най-големия дял от 386 милиарда евро фондове на Общата селскостопанска политика (ОСП), които дават пари на страните въз основа на размера на тяхната обработваема земя. 

Земеделските площи в Украйна обхващат по-голяма площ от тази в Италия, а средноголяма ферма обхваща 1000 хектара в сравнение с ферма в ЕС, която управлява средно само 16 хектара.

„Това повече или по-малко би означавало край на Общата селскостопанска политика“, каза преди време Жерар Аро, бивш посланик, заемал постове в ООН, Вашингтон и Израел, пред politico.eu. Той прогнозира, че ще трябва да се направят промени, които ще предизвикат политически конфликт. „Когато говорим за „реформиране“ на ОСП, това обикновено означава да дадем по-малко пари на фермерите“, убеден е политикът. 

Прилагайки настоящите правила към разширен Европейски съюз, Украйна би имала право на 96,5 милиарда евро от Общата селскостопанска политика на ЕС за седем години. Това става ясно от документ, използван от Financial Times. Според него представители на Брюксел са оценили потенциалните финансови последици от включването на Украйна, Молдова, Грузия и шест държави от Западните Балкани. Въпреки че пълното разширяване може да отнеме над десетилетие, ще се наложат сериозни реформи на съществуващите бюджетни разпоредби.

Още по темата: Предварителни сметки: 8.50 лв./дка базово плащане у нас след влизането на нови страни в ЕС



„Всички страни членки ще трябва да плащат повече и да получават по-малко от бюджета на ЕС“, се посочва в съответния документ. Като се вземат предвид деветте нови страни членки, бюджетът на ЕС ще се увеличи с 21% до 1,47 трилиона евро, което се равнява на приблизително 1,4% от брутния национален доход на 36-те страни, изчисляват от Financial Times. Подобен сценарий би наложил поредица от „далечни“ корекции, които биха могли да включват значително увеличение на нетните бюджетни вноски от по-богатите държави, като Германия, Франция и Холандия. Друг възможен ефект би бил намаляването на земеделските субсидии за съществуващите държави членки с около 20%. За това предупреди българските фермери и бившият шеф на ДФ "Земеделие" Васил Грудев.

Украйна ще стане най-големият бенефициент на блока със своите 41,1 милиона хектара земеделска земя, измествайки Франция на второ място. Освен това добавянето на останалите осем държави би натоварило бюджета на ОСП с общо 29,9 милиарда евро. 

Бюджетът на ОСП по настоящия седемгодишен план за ОСП (2021-2027) е 378,5 милиарда евро, което е 31% от общия бюджет на ЕС. Основният проблем, свързан с присъединяването на Украйна, е, че приблизително 75% от текущите земеделски субсидии са предвидени като директни плащания, изплащани на хектар. 

Според данни на Евростат средната обработваема площ на украинските ферми е приблизително 485 хектара. Това е 16 пъти повече отколкото във Франция (30 хектара) и 60 пъти повече отколкото в Полша (8 хектара). 

Сегашната ОСП вече включва система за преразпределение на плащанията, която ограничава директните плащания за големи стопанства, така че по-малките да могат да се възползват, но това едва ли ще бъде достатъчно, за да смекчи въздействието от присъединяването към ЕС и, следователно, получаването на достъп до субсидии от такъв гигант в селскостопанския сектор като Украйна. 

Следващият инструмент е т.нар външна конвергенция, която де факто създава изкуствени неравенства между бенефициентите на ОСП, свързани със страната, в която живеят и управляват своя бизнес. Например подкрепата, която получават фермерите в Източна Европа, е по-ниска от средната за ЕС. 

Украинските политици отсега подготвят почвата за новата ситуация, така че да се минимизира рискът Киев да получи по-малко средства.

Според  заместник-министъра на икономиката и търговски представител на Украйна в Брюксел - Тарас Качка, преди да се определят конкретни суми, трябва да се вземат предвид целите на ОСП. Разменната монета на Украйна може би е, че тя е един от основните износители на зърно в света и значително допринася за глобалната продоволствена сигурност.

Украинската продоволствена система и украинските хранителни доставки могат да улеснят постигането на целите на Европейския съюз по отношение на климата, но също така да допринесат за продоволствената сигурност и да увеличат рентабилността на селското стопанство в ЕС, смята Качка.  

Информационната кампания "ОСП работи за нас: По-зелени и умни!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg  







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: