Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Проучване: Нисковъглехидратните диети повишават риска от рак 
Автор: Екип Ruse24.bg 22:26 / 22.03.2025Коментари (0)839
©
През последните години нисковъглехидратните диети като Кето и Аткинс станаха изключително популярни. Те се препоръчват от множество поддръжници заради потенциала си да подпомагат отслабването, да подобряват кръвната захар и да дават повече енергия на организма. 

Въпреки това ново научно изследване, проведено от Университета в Торонто, повдига основателни притеснения за дългосрочните последици от подобен начин на хранене. 

Проучването изследва как тези диети взаимодействат с определени бактерии в червата и как това влияние може да доведе до повишен риск от развитие на колоректален рак – рак на дебелото черво и ректума, съобщава Medical News Today.

Увеличаващият се брой случаи сред младите хора

Колоректалният рак е сред най-разпространените форми на рак в световен мащаб и се нарежда сред водещите причини за смъртност от онкологични заболявания. 

Данните показват, че всеки 24-ти мъж и всяка 26-та жена са изложени на риск от това заболяване. Още по-тревожно е, че случаите при по-млади хора се увеличават драстично. 

Между 1999 и 2020 г. броят на диагностицираните с колоректален рак хора на възраст между 30 и 34 години се е повишил със 71%, а при тези между 35 и 39 години – с 58%. 

Тези цифри подсказват, че промените в начина на живот и хранене, особено в последните две десетилетия, може би играят съществена роля за тази тенденция.

Проучване с мишки разкрива опасната връзка

В опит да се установи какъв принос има диетата за развитието на рак на дебелото черво, учените от Торонто провеждат експеримент с лабораторни мишки. Животните са разделени на групи, всяка от които получавала различен хранителен режим – една група с нисковъглехидратна диета с ограничено съдържание на фибри, друга с нормална храна и трета, хранена със западен тип диета, характеризираща се с високо съдържание на мазнини и захар. 

Всяка от тези групи била колонизирана с различни щамове бактерии, включително Escherichia coli, Bacteroides fragilis и Helicobacter hepaticus. 

Целта е да се изследва дали определена комбинация от хранителен режим и микробиален състав може да създаде условия, предразполагащи към развитието на полипи, които впоследствие могат да прераснат в рак.

Резултатите от експеримента показват ясно, че само при комбинацията от нисковъглехидратна и бедна на фибри диета с наличието на E. coli в червата се наблюдава значително увеличаване на броя на полипите, пише svetatnazdraveto.bg.

Това е съществено, тъй като именно такива доброкачествени образувания често са предшественици на злокачествени тумори. 

При мишките в тази група е установено не само повишено образуване на полипи, но и значителни увреждания в ДНК на чревните клетки, както и засилени признаци на възпаление, които допълнително увеличават вероятността от канцерогенни процеси.

Как бактериите допринасят за развитието на рак

Учените обръщат внимание на механизмите, по които определени бактерии, като E. coli, могат да увреждат чревната лигавица. Един от основните фактори е изтъняването на защитния слой слуз в дебелото черво, което обикновено се наблюдава при диети с ниско съдържание на фибри. 

Този слой играе ролята на бариера между чревните клетки и микробите. При неговото изтъняване бактериите имат възможност да се доближат до епитела и да освободят токсини. В случая с E. coli, става въпрос за колибактин – генотоксин, който може директно да увреди ДНК и да стартира мутации, свързани с ракови образувания.

Данни за присъствие на E. coli при хора

Изследването отчита също, че наличието на E. coli в червата е често срещано при хора с колоректален рак – според данни, този бактериален щам присъства в около 60% от случаите.ю

Именно затова резултатите от експеримента при мишки придобиват още по-голяма значимост, тъй като е възможно да отразяват подобни процеси и при хора. Комбинацията от нездравословна диета и небалансиран микробиом може да създаде среда, която да благоприятства развитието на злокачествени заболявания на червата.

Дълбоки последици за чревното здраве

В допълнение към наблюдаваните биохимични промени, при мишките на нисковъглехидратна диета с E. coli се установява и ускорено стареене на клетките в дебелото черво. 

Това биологично остаряване на тъканите води до нарушено функциониране и също се смята за рисков фактор за поява на рак. Наред с това, при тези мишки са отчетени понижени нива на важни регулатори, отговорни за поддържането на чревното здраве, което още повече засилва възпалителните процеси и клетъчния стрес.

Защитната роля на фибрите

Въпреки тревожните резултати, изследователите откриват и нещо обнадеждаващо. 

При мишките, които получават същата нисковъглехидратна диета, но с добавени фибри, се наблюдава значително намаляване на образуваните тумори. Възпалителните процеси също били под контрол, а целостта на чревната бариера се възстановявала. 

Това откритие подчертава колко важна роля играят фибрите в поддържането на здравословен микробиом и защита срещу патогенни бактерии и техните токсини.

Следващи стъпки в научното изследване

Изследователите възнамеряват да продължат тази линия на работа, като се съсредоточат върху това дали определени видове фибри имат по-силно защитно действие и какви би били ефектите при хора. 

Това ще позволи създаването на по-прецизни хранителни насоки, които съчетават желаните ползи от нисковъглехидратните диети с минимизиране на рисковете за дългосрочното здраве на червата.

На този етап, макар изследването да е проведено върху животни, то отправя сериозен сигнал към всеки, който следва или обмисля да започне нисковъглехидратна диета.

Изключването на цели групи храни, особено на тези, богати на фибри като плодове, зеленчуци и пълнозърнести продукти, може да има невидими, но сериозни последици. В дългосрочен план поддържането на разнообразно и балансирано хранене, което поддържа здравословен микробиом, изглежда е не просто препоръка, а ключова стратегия за превенция на сериозни заболявания като колоректален рак.

Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Григор Димитров в турнири през 2025-а година
Вторият мандат на Доналд Тръмп
Бебе почина след менингококова инфекция
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
България и Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: