Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Психолог: Детето се нуждае от любов, подкрепа и да не му се бъркаме прекалено
Автор: Харитина Агопян 12:19 / 30.01.2024Коментари (0)543
©
Родителските умения трябва да се преподават в училище. Всеки родител има нужда да ги изгради, за да може да помогне на детето си да бъде независим възрастен, който може да взима адекватни решения. Това каза учебният психолог Иван Игов с дългогодишен опит в работата си с деца, в "Денят на Фокус“ по радио "Фокус“. Повод за дискусията даде случаят на момчето Рафаел, което отказа да се върне при родителите си зад граница и заяви желание да остане при баба си и леля си у нас. Причината -номадският начин на живот, който водят родителите му и който то не харесва.

"Специално за този случай това е голямо дежа вю – имах подобен опит. Моя братовчедка, която замина в Америка, създаде там детенце. Когато то беше на 16 г. тя ми се обади и каза, че той идва в България по собствено решение , подкрепен от бащата.Детето искаше български паспорт и дойде от Канзас до България, през 4 летища. Взе паспорт и научи български език по свое желание – майка му не го бе научила и на една дума“, разказа Игов.

"Момчето работи в България като доброволец в Смолян – преподаваше английски език, създаде театрална школа. Върна се в университета, за да завърши международно право и днес е на стаж като дипломат в Северна Македония. Това е същата история като тази, за която ме попитахте. Няма нищо лошо детето да прави тези избори“, каза още психологът.

"Целият ти живот може да бъде съсипан от това, че си дърво без корен, което лети в нищото. Можеш да кажеш "аз съм гражданин на света“, но това не е достатъчно – трябва да познаваш произхода си и да се държиш за него“, заяви Игов.

"На ден едно дете има нужда от 15 мин фокусирано внимание. Това е много важна първа крачка. Следваща крачка е родителството да бъде част от обучението в горен курс“, коментира Игов. Има нужда от обучение в родителство – това е основно обществена необходимост. Живеем в свят, който се променя на всеки 3 години, а се опитваме да възпитаваме деца по методите, които сме видели в собственото си семейство, отчете той.

 

"Детето се нуждае от любов, подкрепа и да не му се бъркаме прекалено. Твърде многото бъркане в живота му предизвиква безпомощност. В България забелязвам много примери на приучена безпомощност. Детето се нуждае от възможност да бъде самостоятелно, като прави избори и взима решения“, каза още Иван Игов.

Ерик Ериксон, ученик на Фройд, казва, че са важни не етапите от живота ни, а преходите в него. "Юношеството е именно такъв момент. Има дилема между индивидуалността и принадлежността. Детето трябва да направи своя избор самостоятелно, на базата на подкрепа и насочване от родителите, които трябва да се съобразяват с този избор.

В противен случай целият следващ живот – изборът на професия, партньор и пр., ще бъде спънат. Децата и родителите трябва заедно да взимат решение – едно дете на 5 годинки вече може да взима решения. Не трябва да се борим с децата, а да се подкрепим взаимно и да си имаме доверие.“, обясни специалистът.

"Първата ми работа с родителите е да сваля тревожността им, че нещо може да се случи – ако оставиш детето в парка да покара колело, да излезе с приятели в градинката, няма нищо страшно. Трябва да се преборим с тревогите си. Убеждавам ги чрез действията на децата, че могат да им имат доверие. Колкото по-рано се даде доверие на детето, че то може да се справя, толкова по-добре“, поясни експертът.

"Забравете за наказанията – забравете дори думата. Тя посочва на детето, че то не умее да се справя. Детето ще Ви отхвърли или ще стане зависимо от Вас и като възрастен. Трябва то да придобие умения, да взима решения на базата на своя опит и на грешките си. Не се фокусирайте върху грешките, а върху позитивите. Правете всичко възможно да не чакате крайния резултат – представете си, че малко дете опитва да изнесе пълната торба с боклук, която сте подготвили Вие да изхвърлите. Тя се скъсва, всичко се разсипва и Вие му теглите една хубава караница защо пипа. Топ росто се е опитало да помогне. Това трябва да осъзнаете – под гнева и притесненията. Трябва да извадите доброто чувство за детето и да му го кажете“, посъветва Иван Игов.

"При проблемно поведение не казвам, че детето е лошо- най-често причината са родителите. Ако е манипулирано или не му се обръща достатъчно внимание, то започва да създава проблеми, защото за него отрицателното внимание пак е важно – то пак е внимание. Ако чувства, че е командвано, може да потърси власт чрез проблемно поведение. Може да се стигне до етап на неадекватност, когато то се държи напълно нестандартно или се затваря в себе си. Не търсим виновни тук – светът става безкрайно сложен с всяка изминала година“, завърши разговор експертът






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Европейски избори 2024
Риск от чума по дребните преживни животни
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
Малолетни нападнаха служител в България мол
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: