© | | Черен списък на фалшиви и нелегитимни за България дипломи вече е достъпен в интернет на сайта на Националния център за информация и документация (НАЦИД). Регистърът е част от реализирания европроект "Единна информационни система за академично признаване на дипломи", представен официално вчера в София.В интернет страницата nacid.bg публично и безплатно всеки може да ползва пълния списък от лицата, на които е отказано признаване на чуждестранно образование у нас. В таблицата излизат трите имена на носителя на дипломата, държавата, университет и специалност. На практика всеки работодател може още в момента на интервюто за работа да направи справка, ако се съмнява дали представената му от кандидата тапия е фалшива, или не съответства на изискванията за висше образование в България. В случая възможностите са името да фигурира в "регистър за издадените удостоверения за академично признаване" или в графа "откази", където е пълно с дипломи-менте.
В публичния регистър преобладават отказите за признаване на дипломи от Киевския славистичен университет - Украйна и Международен славянски институт - Русия с хитови специалности като Психология, Финанси и Счетоводство, показва статистиката на НАЦИД.
"Причината е, че от тези две страни има най-много висши училища с поделения в България по търговския закон, но без акредитация по закона за висше образование", обясни Ваня Грашкина. Друг проблем е, че дипломата няма никакво покритие, защото в тези вузове няма данни как се води учебният процес, какъв е процентът присъствие. "В някои случаи получаваме информация за задочно-дистанционна форма, но като поискаме програма, такава няма", обясни шефът на НАЦИД.
В черния списък присъстват и четирима българи, опитали да измамят държавата с признаване на фалшиви дипломи за "Хотелиерски мениджмънт" от несъществуващ американски университет "Кингс". "Цялата групичка представи при нас доста хубаво оформени документи, но след като направихме справка, се оказа, че това е "фабрика за дипломи", обясни Грашкина. Принципът е измамникът плаща, а нелегална печатница от чужбина му изпраща прилично изглеждащ документ, за да излъже работодателите. Българи се опитвали да им признаят 2-годишен подготвителен курс за университет в САЩ, представяйки сертификат за английски с емблемата на университета като диплома за бакалавър.
Някои българи, завърнали се от чужбина, опитват да измамят университети и работодатели, представяйки се за висшисти от "Модна академия" в Италия. Оказало се обаче, че тези образователни институции обучават по 2 години и дават диплома, равна на професионално образование след завършено средно в България, обясниха експертите.
"За съжаление наблюдаваме случаи, когато с такива дипломи от академии директно се записват студенти за магистърски програми и много безболезнено са си получили професионално образование магистър", обясни директорът на НАЦИД Ваня Грашкина. В Швейцария също много разпространени били училищата за хотелиерство, които са много престижни, но не са равни на степен "бакалавър" у нас. Само с 2 години обучение опитвали безуспешно да приравнят висше в България и студенти от учителски институти в Сърбия.
"Отказвайки признаване не значи, че човекът губи всякакви възможности. Препоръчваме му да отиде до наш университет и с допълнителни изпити да докаже, че е попълнил празнотите в обучението си", заключи Грашкина.
Фалшифицирани дипломи от Медицинския университет-София и УАСГ са заловени при съвместна проверка на службите в България и чужбина, сочат данните на НАЦИД. Там са подадени сигнали от задгранични университети и работодатели за съмнителни документи.
Два опита за записване на работа в чужбина са правени с нелегални тапии от Националната спортна академия. Властите заловили и фалшив документ за висше от Техническия университет-Пловдив.
Нито един от измамниците обаче не е българин - четирима гърци донесли фалшификати в родината си, а гражданин от арабска държава внесъл българска диплома менте в Германия.
Източник: в. "Монитор" |