© Ruse24.bg | | С мнозинство от 67 на сто от идеалните части на етажната собственост, представени в сдружението, ще може да се взема решение за обновяване и за извършване на основен ремонт .Това предвижда една от подготвяните промени в Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС), научи "Монитор". Целта е да се стимулира съсобствениците на стари жилищни кооперации да кандидатстват с проекти за санирането им.
Същият брой гласове ще са нужни и за прекратяване на сдружението на етажната собственост, както и за поставяне на реклами или технически съоръжения върху сградата.
Подготвяните промени предвиждат още управителят или председателят на управителния съвет да представлява собствениците и при воденето на дела, които са във връзка с обикновеното управление на етажната собственост. За действия, които излизат вън от пределите на обикновеното управление, той представлява собствениците, ако бъде упълномощен от общото събрание. Всеки собственик може да вземе лично участие в делото, по което управителят представлява собствениците.
Предлага се съсобствениците вече да са длъжни да заплащат разходите за управлението и поддържането на общите части на сградата, а не както е записано в сегашния вариант на закона, консумативните разходи за поддържането.
Промените предвиждат равни права на наемателите и ползвателите на имоти в сграда в режим на етажна собственост, които вече ще имат правата на собствениците на самостоятелни обекти.
Общото събрание на етажната собственост ще се свиква само чрез покана, която се поставя на най-малко две общодостъпни и видни места не по-късно от 7 дни преди датата на събранието, а не 3 дни, както е в досегашния вариант на закона. Вносителите на промените искат да отпадне изискването поканите да се връчват срещу разписка.
Ако събранието не може да се проведе в посочения в поканата час поради липса на кворум, то се отлага с един час провежда се по предварително обявения дневен ред и се смята законно, ако на него са представени не по-малко от 33 на сто идеални части от общите части на етажната собственост.
Общите събрания вече ще могат да се свикват административно не само от кмета на общината, но и от упълномощено от него лице.
Живеещите във входа се задължават да отделят всеки месец по 1% от минималната заплата за страната. Тези 2,40 лв. ще отиват за поддръжката на етажната собственост и евентуални ремонти на покрива и тръбите във входа.
Законът ще позволява общините да създават и специални фондове за обновяване на многофамилни сгради.
Нередовните платци без право на глас
С една от предлаганите поправки в ЗУЕС се иска съсобствениците, които не си плащат редовно таксите да бъдат лишавани от право на глас в общото събрание на етажната собственост. Вносител на предложението е зам.-председателят на парламентараната комисия по регионална политика Николай Пехливанов.
Според депутата това ще важи за неплащане на такси повече от 3 месеца. Лишаването от право на глас няма да важи за решения, отнасящи се до кооперацията като например за избор на домоуправител и основни ремонти, уточни Пехливанов. Неизрядните платци няма да могат да имат право на глас при вземане на оперативни решения като определяне на размера на таксите, назначаване на чистачка и други подобни, добави депутатът.
Домашните любимци в домовата книга
Проектът за промени предвижда в домовата книга на кооперацията да има: идентификация и описание на самостоятелния обект, делът му в общите части на сградата, трите имена на собственика или на негов представител, ако е фирма, имената на членовете на домакинството, които живеят заедно със собственика, началната дата на обитаване, имената на наемателите и ползвателите и данни за временно пребиваващи лица в обекта за повече от 1 месец. Задължително трябва да се отбелязват датите на вписване и на отписване. Вече лични данни няма да бъдат събирани при вписване в домовата книга.
В отделна графа ще се вписват животните, обитаващи жилищата.
Източник: в. "Монитор" |