Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Симеон Матев за водната криза в България: Такова безотговорно отношение има в много малко страни по света
Автор: Екип Ruse24.bg 14:02 / 10.01.2025Коментари (0)528
© Фокус
Климатът в България е подвластен на общото развитие на климата на нашата планета. За последните 30 години средната температура у нас се е повишила с около градус. Това каза климатологът доц. Симеон Матев от Катедра "Климатология, хидрология и геоморфология“ на Софийския университет "Свети Климент Охридски“ в предаването "Утрото на фокус“ на Радио "Фокус“ с водещ Ася Александрова. 

Повишението на температурите с 1 градус влияе пряко върху снеговалежите. "Нашата страна е разположена на границата между умерения и субтропичния климат и всяка десета повишение от този градус ни изтласква в по-южна посока, отколкото сме били досега, и ни приближава към климат, характерен за Северна Гърция. Ако в София допреди 30 години е имало средна температура малко под 10 градуса, сега е близо 11 и по този показател се доближава до климата на Благоевград. Сандански пък, с неговите 14 градуса средна годишна температура, вече има стойностите на Северна Гърция. В планините температурите, които са били на 500 метра, сега вече са на 700 метра“, обясни Симеон Матев.

2024 г. бе най-топла и за България. Най-голямата положителна аномалия за нашата страна е в централните части на Северна България – в Предбалкана, Ловешко и Плевенско, с над 2-2,5 градуса над нормите. "Миналата година средната годишна температура в Ловеч е 14,5 градуса, т.е. с 2,5 градуса над нормата“, даде пример Матев.

Количествата валежи през миналата година за голяма част от страната са били близки до нормите, едва с 8-9% по-ниски. "Но има райони в страната с 30% по-малко валежи. Един от тези райони е Югоизточна България – Бургаско и Ямболско. Друг район е Предбалканът. Когато има съчетание на по-малко валежи с по-високи температури, тогава има голям дисбаланс по отношение на водните ресурси. Получи се едно натрупване на няколко отрицателни събития – малко валежи, горещи вълни и силно изпарение, и по този начин водните ресурси не достигаха“, обясни климатологът.

Основната причина за безводието обаче не са малкото количество валежи, а невъзможността ВиК дружествата да осигурят достъп до качествена питейна вода. "Имаме загуба на прясна вода до 70%. Има общини, където процентите достигат 90. Такова безотговорно отношение към този ценен ресурс, без който не можем, има в много малко страни по света“, коментира климатологът. И посочи за пример Израел, където загубите на питейна вода са 7%.

"Ако нямаме отговорно отношение към водните ни ресурси, няма как да нямаме проблеми и в бъдеще, защото времето ще носи все по-големи предизвикателства – по-дълги периоди без валежи, екстремни температури. Колкото и запаси да имаме, те ще се изчерпят, ако ние просто ги оставяме да текат по улицата“, предупреди Симеон Матев.

Още по темата: общо новини по темата: 55
12.01.2025 »
05.01.2025 »
19.12.2024 »
14.12.2024 »
12.12.2024 »
08.12.2024 »
предишна страница [ 1/10 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Опустошителни пожари в Лос Анджелис
Бюджет 2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Грипна епидемия обхвана страната
Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: