Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Спират асансьорите, които нямат предпазен щит
Автор: Харитина Агопян 10:41 / 14.12.2023Коментари (0)892
©
От 1 януари 2024 г. Инспекцията за държавен технически надзор започва усилени проверки в цялата страна. Там, където щит на асансьора липсва, асансьорът ще бъде спиран от експлоатация, до поставянето на друг. Това съобщи Григор Къшов, директор на Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор" в "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“.

Изискването всеки асансьор да е оборудван с щит е прието през 2014 г.. Той трябва да бъде съставна част от всеки асансьор и отговаря за неговата безопасност. До края на месеца изтича срокът, в който асансьорите в жилищни сгради в България могат да се сдобият с предпазен щит, каза още Къшов. "Няма да има компромиси, смятам, че 10 г. са достатъчно време, за да се въведат щитовете“, категоричен е той.

Щитът е цялостна конструкция, която обхваща много елементи под кабината. "Цените тук са много относителни. Този щит в моя блок струваше 150 лв. преди 2 г, когато го поставихме. Живея в панелен блок. Днес по моя информация същият щит струва вече 360 лв. 100% си плащат потребителите, както съм видял в практиката си до момента, но по принцип това е въпрос на договорни отношения с фирмата. Идеята на щита е следната– представете си,че асансьорът заседне между етажите, но човекът вътре не изчаква техник да го извади и успява да излезе сам. Най-много инциденти в тези случаи стават, когато, вече излязъл, потребителят залита назад и пада в шахтата. Щитът предотвратява точно това падане- човек се удря в щита и не пада по-надолу“, поясни Къшов. Това спасява човешки животи.

Поставянето на щита отнема между 2 и 3 часа. "Правим периодични проверки през годините, през годините сме правили предписания. Между 70 и 80% от асансьорите у нас вече имат монтирани щитове“, заяви още Къшов.

Такъв щит се монтира само от специалисти – никой друг няма право да пипа механиката на асансьора, предупредиха от Инспекцията за технически надзор. След това се минава технически преглед, за да се провери дали щитът работи правилно и асансьорът се пуска отново в употреба.

"Всеки асансьор задължително е на 24-часово аварийно обслужване. Той трябва да има аварийно осветление – ако спре токът, вътре лампата трябва да свети поне 1 час, за да не изпадат заседналите в паника. Виждал съм асансьори на по 50-60 г в прекрасно състояние, но просто фирмата, която ги поддържа, се грижи за тях. Възрастта на асансьорите не е най-важното нещо, ключова е поддръжката“, открои Григор Къшов.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
Отношенията София-Скопие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: