© Burgas24.bg | | Министър-председателят Сергей Станишев обяви стартирането на проекта за изграждането на АЕЦ „Белене", който ще бъде един от най-големите инвестиционни проекти в България през следващите години. Стойността му е около 4 млрд. евро. Очаква се новата ядрена мощност да бъде готова през 2013-2014 г. На церемонията присъстваха министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, депутати, дипломати, президентът на „Атомстройекспорт" Леонид Резников, представители на подизпълнителите - френската „Арева" и немската „Сименс", както и много специалисти, ангажирани с обекта през годините. Официалните строителните работи започнаха от площадката, където ще бъде вторият реактор на атомната електроцентрала. Проектът, който е най-голямото индустриално съоръжение за последните 18 години, включва изграждането на два 1000 мегаватови блока. Това е най-добре приетият в Европейския съюз модел реактори, с висока степен на безопасност и най-дълъг проектен ресурс - 60 години. Срокът за построяването на първия блок е 6,5 години, а на втория - 7,5 години.
Изграждането на АЕЦ „Белене" е ключово за българската енергетика, защото енергията е кръвта на икономиката, тя позволява да произвеждаме достатъчно електричество и на добри цени за българското производство, изтъкна министър-председателят. Той подчерта, че проектът има пълната подкрепа на Европейската комисия и е преминал през всички оценки - екологични, сеизмични, за сигурността на реакторите и др. Според премиера Станишев реализирането му ще даде на страната много по-голяма енергийна независимост. Друго предимство на атомната енергетика е много по-голямата й икономичност и ограничаване замърсяването на околната среда. Няма как без нейното развитие да се спрат негативните промени в климата, каза премиерът.
Министър-председателят подчерта, че проектът ясно показва различните етапи в историята на България през последните 20 години. Според него спирането му през 1990 г. е знак за тогавашното състоянието на държавата, икономиката и енергетиката, а днешното възобновяване на строителните работи показва възраждането на атомната енергетика и развитието на България като модерна, високотехнологична индустриална държава. Състоянието на ядрената енергетика е символ на технологичното ниво за държавата и вдига много високо летвата за степента на модернизация на всички сектори. „В този ден се чувствам горд с българските енергетици, които са способни да изработят такъв сложен проект", посочи премиерът Станишев.
Според министър-председателя проектът АЕЦ „Белене" е много добър пример на партньорство между руската компания „Атомстройекспорт" и две ключови европейски компании в областта на атомната енергетиката - френската „Арева" и германската „Сименс". „Усилията ни са общи. Искаме заедно да изградим сигурна атомна електроцентрала, която ще допринесе много за модернизирането на страната, за нейното индустриално развитие, конкурентоспособност и за качеството на живот на всеки българин", каза министър-председателят. Министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров съобщи, че до месец май следващата година трябва да започне реалното строителство на АЕЦ „Белене". До края на тази година ще бъде излят фундаментът на втори блок, а през март 2009 г. - фундаментът на първи реактор.
След приключване на официалната церемония министър-председателят Сергей Станишев бе приветстван от жителите на Белене пред сградата на общината. „Няма как всеки българин, където и да се намира, да не е развълнуван днес от старта на реалното изграждане на най-големия индустриален проект в България за последните 20 г. АЕЦ „Белене" символизира бъдещето на България, защото обектът ще гарантира инвестиции, високоплатени работни места и модернизиране на инфраструктурата в региона и страната", каза премиерът. Кметът на Белене Петър Дулев връчи на министър-председателя символичният ключ на града в знак на признателност за усилията, положени за старта на проекта. |