Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Студенти ще учат право без приемни изпити
Автор: Екип Ruse24.bg 17:24 / 16.06.2022Коментари (5)547
©
Защо за трета поредна година приемът за специалност "Право" няма да бъде с приемен изпит, а с оценка от Държавните зрелостни изпити (ДЗИ) по български език и литература? 

Подробности по темата бяха дадени в интервютата на Радио София с проф. Даниел Вълчев, декан на Юридически факултет към Софийския университет и доц. д-р Захари Торманов, декан на Юридически факултет към УНСС.

Проф. Даниел Вълчев сподели, че това е така заради ковид кризата и допълни, че кандидат-студентите трябва да знаят как кандидатстват не през последните два месеца, а още откакто започне последната им учебна година.

"Ако едно висше училище иска да бъде коректно към онези деца, които искат да постъпят в него, респективно към техните родители, то трябва да им каже какъв е реда за кандидатстване. Към септември и октомври миналата година това не беше възможно. Както си спомняте ние бяхме затворени и нямаше никаква гаранция дали ще можем да проведем изпити", каза проф. Вълчев и допълни, че според него това не занижава критериите.

По думите му, държавните зрелостни изпити по български език и литература се провеждат относително стабилно, по стабилизирани критерии и дават достатъчно добра представа за подготовката на зрелостниците". Той допълни, че начинът на прием в юридическите факултети е уреден от "Наредба за единните държавни изисквания за обучение по специалност "Право" и за придобиване на квалификацията юрист", като по силата на тази наредба са предвидени кандидатстудентски изпити.

"В последните три години, някъде към есента, когато се разбере, че никой не може да гарантира, че ще има такива изпити поради неясната епидемична обстановка, министърът на правосъдието, съгласувано с министъра на образованието предлага на Министерския съвет да има една разпоредба за съответната година да не се прилагат изпити", поясни проф. Вълчев.

Той посочи, че обикновено кандидат-студентите, които имат високи оценки на матурите имат добър резултат и на кандидатстудентските изпити. Освен това допълни, че матурата е национален изпит и е съвсем достатъчен за да се направи подбора на студентите.

"Най-важното за кандидатстването в "Право" е да има единен вход и след това, като завършат юридическите факултети единен изход. Ако всички юридически факултети решим да имаме единен изпит на входа аз нямам нищо против. Но да има изпит само в Софийския университет, докато във всички други юридически факултети да има някакви тестове, на които някой пита кога е създадена Българската държава, дали 7-ми или 17-ти век и въз основа на това да се оценяват, това няма никакъв смисъл", сподели проф. Вълчев.

По темата се включи и доц. д-р Захари Торманов, който каза, че този прием не е проблемен, тъй като добрите факултети дори с държавен зрелостен изпит добрите факултети подбират тези, които са показали най-добри резултати.

"Подготвя се нова наредба в юридическото образование, при която това е един от дискусионните въпроси, а именно дали приемът да бъде само с държавен зрелостен изпит, или да има изпит. Аз самият застъпвам становището, че трябва да има изпит, тъй като юридическото образование е тежко и продължително", каза доц. д-р Торманов.

Той заяви, че в други държави кандидатстването е по различен начин и посочи за пример САЩ, където за да се кандидатства право, кандидат студентът трябва да има завършена бакалавърска или магистърска степен от друга специалност и допълни:

"Не е решаващ приемът. Ние, като общество имаме интерес да завършват качествени и добре подготвени юристи, тъй като правото засяга всички сфери на обществено-икономическия живот и интересът е общ, и на нас, като факултети, и на обществото, като цяло".






Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 19.06.2022 г.
0
 
 
Направо им дайте дипломите.
Aнонимен
на 18.06.2022 г.
0
 
 
А беше престижно преди години да кажеш, че си юрист, защото не се осмеляваше всеки да кандидатства с два сложни изпита - български език и литература и история. А конкуренцията беше истинска. Най - можещите , трудолюбиви , ученолюбиви и умни млади хора се насочваха към медицина, право и архитектура. И възможността за желана специалност беше една. Успяваш или нищо. Сам претегляш и знанията и силите си и куража си. За едно място - 100 човека. Затова имаше кадърни юристи , лекари, инжинери, ...Сега кьораво и сакато навирило диплома и сигурно , че му е в кърпа вързано мястото, където пожелае. За после не ми се говори.
Aнонимен
на 16.06.2022 г.
+1
 
 
Няма какво да учат. Направо им давайте дипломите. Барем да знаят да пишат, че да не плащат и на секретарка.....
Коментарите са на публикуващите ги. Ruse24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Януари 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Избор на български еврокомисар
Отношенията София-Скопие
България и Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Русенци във facebook
RSS за новините
Статистика: