© Ruse24.bg | | В рамките на година всички светофарни уредби на кръстовища с интензивно движение в страната ще имат броячи за електронно отчитане на времетраенето на сигнала. Това гласят промените в Закона за движението по пътищата, обнародвани в днешния брой на "Държавен вестник". Идеята е шофьорите и пешеходците да могат да преценяват дали времето, което им остава на зеления светофар, е достатъчно, за да преминат.До 100 лв. се повишава глобата и за преминаване на червен светофар, като при повторно нарушение санкцията се удвоява.
С промените се засилва и наказанието към шофьори, които паркират незаконно върху паркоместата за инвалидите. Глобите за подобни нарушения се увеличават до 200 лв.
Според новия закон до 500 лв. се увеличава и санкцията за таксиметрови шофьори, които не са преминали задължителен тест за психологична годност. Сериозни санкции се въвеждат и за собствениците на автомобилни компании, които формално провеждат подобни тестове. С промените в закона санкциите за провеждане на психологични тестове от неправоспособни специалисти се увеличават на 3 хил. лева.
Законът регламентира нови изисквания и към колоездачите на пътя, които задължително трябва да се движат със светлоотразителни жилетки. Промяната беше разгласена широко още при обсъждането на закона в парламента, така че хората да бъдат подготвени. Глобите за неспазване на това изискване имат по-скоро превантивен характер, като целта им е да създаде навик у велосипедистите, чийто живот зависи от използването на светлоотразителите, поясниха експерти.
Измененията въвеждат и задължението за денонощно шофиране със запалени фарове целогодишно, което се прилага във всички държави от Европейския съюз. Тази промяна влиза в сила от обнародването на закона, което означава, че проверките на контролните органи могат да започнат още от днес. Досега изискването да се кара със запалени светлини важеше само за зимния сезон от 1 ноември до 1 март.
В днешния брой на "Държавен вестник" са обнародвани и промените в Наказателния кодекс, с които се засилват санкциите срещу шофьори, предизвикали смърт при инциденти на пътя. До осем години затвор се предвиждат за водачи, убили пешеходци на пешеходна пътека. Завишават се и санкциите срещу неправоспособни водачи, предизвикали смърт при пътни инциденти.
Източник: Кросс |