Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Този месец ноември е бил най-студеният от 2012 г. насам
Автор: Лора Димитрова 09:46 / 04.12.2024Коментари (0)841
©
Средните месечни температури са между 3 и 8 градуса по Целзий (°С) и имат отклонение от месечната норма между минус 2,5 и 0 °С. Ноември 2024 г. е най-студеният месец ноември от 2012 г. насам. Най-високата измерена температура е 24,7 °С на 2 ноември в Пазарджик. Най-ниската минимална температура в станция в населено място e минус 9,3 °С на 8 ноември в Самоков, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 16,4 °С на връх Мусала на 24 ноември. В София най-високата измерена температура е 18,4 °С на 2 ноември, а най-ниската – минус 5,8 °С на 24 ноември.

До 28 ноември в по-голямата част от страната месечните суми на валежите са около климатичната норма – между 50 и 150% от нея. В голяма част от Централна България месечните суми на валежите са под климатичната норма – 19% в Павликени. Само в Североизточна България има станции с валежи над нормата – 163% в Шабла. Ноември 2024 г. е с по-малко валежи от ноември 2023 г., но с повече валежи от много сухите месеци ноември на 2021 и 2020 г. Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 44 мм от дъжд в с. Градец, обл. Сливен, на 12 ноември. През последните два дни на месеца ще има значителни валежи от дъжд и сняг.

В началото на месеца е сравнително топло, с максимални температури между 19 и 24 °С.  С преминаването на размит студен фронт на 3 ноември облачността се увеличава, вятърът от североизток се усилва. Дневните температури се понижават с около 10 градуса. На 5 и 6 ноември от североизток прониква нова порция студен въздух. Температурите се понижават още, а минималните са между минус 7 и минус 2 °С. В края на десетдневието със спускането на барична долина от североизток облачността над страната се увеличава и на отделни места има слаби валежи от дъжд.

През първата половина на второто десетдневие преобладава облачно време, на места в равнините с мъгла. На много места в страната има валежи от дъжд, който през нощта срещу 12 ноември по високите полета в Западна България преминава в сняг. През втората половина на десетдневието облачността постепенно се разкъсва и намалява, но на много места в равнинната част от страната има мъгла, която в отделни места по поречието на Дунав, в Горнотракийската низина и по Черноморието се задържат през целия ден.

През третото десетдневие атмосферните процеси над страната са много динамични. В началото на периода в Източна България и северно от планините духа юг-югозападен вятър, който се проявява и като фьон. На 21 ноември преминава студен атмосферен фронт. Има валежи от дъжд, които с понижението на температурите в Предбалкана преминават в сняг. На 22–23 ноември отново се усилва вятърът от югозапад, който по северните склонове на планините се проявява като фьон. През нощта срещу 23 ноември от северозапад на югоизток преминава студен атмосферен фронт. Отново има краткотрайни валежи от дъжд, които по високите полета и в Предбалкана преминават в сняг.

В последните два дни от месеца времето ще се определя от формиращ се южно от страната средиземноморски циклон. В Западна и Централна България ще има валежи от дъжд. С понижението на температурите в Предбалкана и по високите полета дъждът ще преминава в сняг, съобщиха от НИМХ.

Опасни явления

На 20 ноември от силен вятър със скорост 33 м/сек. е прекъснато частично електрозахранването във Враца, има прекършени дървета и откъртени изолации на сгради. В област Монтана заради бурята временно е било затруднено движението по някои пътища.

На 21 ноември в Русе поради вятър със скорост 40 м/сек. е преустановена работата на пристанищните кранове. Издадена е забрана за влизане и маневри на кораби. Силният вятър е преобърнал ремарке на товарен автомобил на Дунав мост.

Състояние на реките

През ноември водните количества на реките в страната са под праговете за средни води и около праговете за ниски води. Вследствие на падналите валежи през втората половина от месеца са регистрирани краткотрайни незначителни повишения на речните нива в цялата страна. В последните дни на ноември в резултат на валежи ще се повишават нивата на реките в Дунавския, Източнобеломорския и в Западнобеломорския водосборен басейн.

Агрометеорологични условия

През ноември в по-голямата част от земеделските райони на страната, с изключение на някои източни, падналите валежи са под месечната норма, а почвените влагозапаси – необичайно ниски за последния есенен месец. На места в централните и южните райони поради дефицит на почвена влага покълналите зимни житни култури не успяват да поникнат. Вследствие на продължителното есенно засушаване голяма част от зимните житни култури са неукрепнали, в начален стадий на развитие, а посевите са с неравномерна гъстота

Още по темата: общо новини по темата: 446
28.12.2024 »
27.12.2024 »
27.12.2024 »
27.12.2024 »
27.12.2024 »
27.12.2024 »
предишна страница [ 1/75 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
Поскъпване на хранителните продукти
Газови доставки
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: