Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Търговията с незаконни есетрови продукти в България и региона продължава
Автор: Екип Ruse24.bg 09:48 / 27.04.2021Коментари (0)483
©
Уникално изследване на WWF показва, че, въпреки забраните за улов, натискът върху последните диви популации в Европа се увеличава, съобщиха от пресслужбата на организацията.

Месо и хайвер от диви есетри се продават свободно на българския пазар, въпреки забраната, сочи ново изследване на WWF. В същото време данните на правоприлагащите органи показват сериозно увеличение на конфискуваните от тях незаконни уреди за лов на есетри – кърмаци.

Между октомври 2016 г. и юли 2020 г., в рамките на проекта "Живот за дунавските есетри“, бяха събрани 145 проби от търговските мрежи в България, Румъния, Сърбия и Украйна. Пробите бяха взети от различни места – магазини и супермаркети, ресторанти и барове, местни пазари, съоръжения за аквакултури, рибари, посредници, както и онлайн оферти. Те бяха подложени на изотопен и ДНК анализ в лаборатория в Германия, което показа дали продуктите са с произход от диви есетри и какъв е техният вид. Резултатите от целия регион показват, че една трета от всички взети проби са били предложени на пазара незаконно.

В България от 32 проби, 6 са продавани незаконно, а 4 са с доказано див произход. Съществува и сериозна заблуда на потребителите – от седем проби месо, предлагани като диви есетри, което е незаконно, пет са се оказали риби, отгледани в изкуствени условия. Четири проби от месо са били продадени като друг вид есетра, например като моруна (най-скъпият есетров вид), а всъщност са били руски есетри или чиги. От пет проби хайвер, закупени в България, две опаковки не са имали задължителните по закон етикети и кодове на CITES. Повечето от пробите на месо от диви есетри бяха открити в заведения в дунавски градове, а незаконният хайвер се продава предимно в интернет.

Заедно с пробите от пазара, WWF събра и информация от правоприлагащите органи за случаите на незаконни действия срещу есетрите. Според официалната информация това са 82 случая в България, 82 в Румъния и 50 в Украйна. 

Голямата част докладвани случаи се отнасят за открити забранени риболовни съоръжения. Само в три от тях има и незаконно уловена риба. Първият случай на конфискувана есетра е от 19.02.2019 г. Моруната е била уловена от бракониери край Силистра. Двуметровата есетра, с тегло 165 кг., била все още жива и след съдействие на екипа на WWF, екземплярът е маркиран и пуснат обратно в дивата природа. Вторият случай е от 11.02.2020 г. край град Свищов. Властите са открили уловена руска есетра с тегло 6,5 килограма. Последният случай е от 19.03.2020 г.  Моруната, с тегло 100 килограма, е била уловена близо до град Козлодуй. Екземплярът е бил все още жив и е бил освободен обратно в дивата природа.

За да уловят есетрите, бракониерите използват дълги въжета с куки и тежести, които поставят на дъното на Дунав – наричат се кърмаци и са забранени за ползване. Данните обаче показват, че само за 2020 г. от реката са извадени 260 такива въжета – най-много за целия период от 2016 г. насам. Общата дължина на всички заловени кърмаци за периода от българската част на Дунав е над 23 км.

Опасенията са, че реалните нива на незаконна търговия и улов на есетри вероятно са в пъти повече от регистрираните. Изследването на WWF показва, че бракониерството и търговията с есетрови продукти продължава, но също така и че правоприлагащите органи мобилизират все повече усилия за предотвратяването на незаконния улов. Друга стъпка в правилната посока е и удължаването на забраната за улов на есетри с още 5 години (до края на 2025 г.) в България и безсрочно в Румъния.

До момента само WWF прилага криминалистични методи за проследяване на пазара в България, както и в останалите страни от долен Дунав. А поради интерес от страна на институциите, природозащитната организация проведе обучение за приложението на тези методи у нас. За момента обаче, няма финансиране за такива разследвания. WWF се надява скоро държавните органи да предприемат мерки и да приложат тези съвременни научни методи, за да могат адекватно да достигат до нарушителите на закона.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: