Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
В Брюксел сякаш никой не бърза с ОСП
Автор: Екип на Ruse24.bg 17:32 / 05.09.2019Коментари (0)256
©
Тази седмица Брюксел се завърна към редовната си работа, но с доста бавно темпо що се отнася до новата Обща селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г., коментира Алън Матюс, почетен професор по европейската селскостопанска политика в Министерството на икономиката в колежа Тринити, Дъблин.

Реформата на ОСП - това, което Европарламентът не успя да довърши

В сряда Комисията по земеделие и развитие на селските райони към Европейския парламент (ЕП) се събра, за да обсъди общия бюджет на ЕС за финансовата 2020 г. На дневен ред стои и въпросът как евродепутатите смятат да продължат с реформата в ОСП.

Според Матюс единият вариант е членовете на Комисията по земеделие да одобрят работата на предшествениците си и да изпратят докладите им за одобрение от ЕП. По-сложният сценарий е досегашните предложения за реформа в ОСП да бъдат преразгледани.

В доклад на Euroactiv от края на месец юли се твърди, че координаторите на Комисията по земеделие са склонни по-скоро да поемат по средния път, като предложенията за реформа бъдат отворени за нови изменения, но без радикални промени. По думите на професора обаче това едва ли ще се постигне лесно.

Той определя като важен фактор за забавяне на реформата в ОСП това, че новият еврокомисар по земеделие едва ли ще стане ясен до края на месец октомври. Малко вероятно е също така скоро да се постигне споразумение за следващата многогодишна финансова рамка.



Ето защо, предложенията на Комисията по земеделие за ОСП след 2020 г. стоят на изчакване. С бавни стъпки се движат и проектите за стратегически план, който всяка европейска страна изготвя в момента.

Алън Матюс: „Безнадеждно нереалистично е държавите членки да предадат на Брюксел проекта си за стратегически план до края на годината, какъвто е крайният срок, определен в Проекта за регламент.“

Матюс припомня, че процесът по разработване на стратегически план протича в две стъпки. Първо се изготвя SWOT анализ от изследователски институт или консултантска фирма, които получават обратна връзка от всички заинтересовани страни.

Следва избирането на външен оценител, който разглежда отразените в SWOT анализа нужди на всяка страна членка и процедурите за включване на заинтересованите страни в процеса на обсъждане.

Алън Матюс: „Публичната информация за това, докъде са стигнали страните членки с подготовката на стратегическите си планове, е много оскъдна.“

Според професора би било много полезно да се проследи целият процес на изготвяне на тези стратегически планове. Например общоевропейски екип, който разполага с необходимите ресурси и кореспонденти, може да поддържа уебсайт, където да бъдат документирани стъпките на всяка страна членка, предлага ирландецът.

Следете темата и на cap4us.agri.bg



 







Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Водна криза
Рокади в ДПС
Отношенията София-Скопие
51-ото Народно събрание
Риск от чума по дребните преживни животни
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: