Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Заговор срещу панелките
Автор: Екип Ruse24.bg 09:54 / 15.09.2008Коментари (0)534
© Ruse24.bg
"Търсите да си купите панелно жилище? Тогава имайте предвид, че банките не са склонни да финансират подобни сделки и трябва да имате пари в брой. Защото може да разчитате на ипотечен кредит само до 60% от стойността". Това обяснява брокер на недвижими имоти на клиент, който го е наел за посредник. Посредниците по принцип избягват да предлагат старо строителство. На фона на строителния бум в големите градове в страната да се говори за панелки е даже непрестижно. В сайтовете за продажби на имоти не са много офертите за комплексите. Най-често брокерът започва да ви убеждава, че няма нищо по-хубаво от новото строителство, а защо не и луксозно жилище в затворен комплекс с много екстри. Ако продължавате да упорствате, следва обяснението, че банките не дават кредит за повече от 60 на сто от стойността на сделката.

Дали наистина е така и как трезорите гледат на покупките на подобни жилища? Оказва се, че за тях панелката е апартамент като всеки друг. Банка ДСК например кредитира изцяло покупка на жилище без ограничение как и кога е строено. Това, което най-често има значение, е дали става въпрос за апартамент в голям град или не. УниКредит Булбанк финансира изцяло за столицата, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Плевен, Стара Загора и Велико Търново. За останалите населени места се дава 90 на сто от пазарната оценка. За ДБанк значение пък има дали кредитът се взема с доказване на доходи ли не. В първия случай се финансира 90 процента от покупката, а във втория - 70. До 80 на сто без разлика в начина на строителство дават "Алианц", СИБанк и ПроКредид банк. Райфайзенбанк пък финансира 80-90% от цената на жилището, но при добро обезпечение може да се стигне и до 100%.

Единствено Пощенска банка дели жилищата на панелни и монолитни. Банката отпуска ипотечни заеми за монолитно строителство 100% от цената, а за панелките - 75%.
Както се вижда, трезорите са доста щедри при заемите за жилища. Не само че няма финансиране от 60 процента, но и повечето от тях са готови да отпуснат цялата сума. Важното е обезпечението да е достатъчно и кредитоискателят да разполага с доходи за погасяване на вноските. Защо тогава брокерите така дискриминират панелките? Просто защото предлагането на нови жилища далеч надхвърля търсенето и те определено залежават. Докато панелките не само се харчат бързо, но и цената им не пада въпреки песимистичните прогнози.

Източник: в. "Стандарт"






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Катастрофи в България
Почина Лиъм Пейн
Парламентарни избори октомври 2024 г.
51-ото Народно събрание
Бюджет 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: