Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Започва реставрацията на Куршум джамия в Карлово
Автор: Алена Соколчева 15:39 / 16.01.2023Коментари (0)498
Първа копка на проект "Консервация, реставрация и експониране на туристическата инфраструктура в община Карлово“ бе направена на 16 януари пред Куршум джамия. Това информираха от пресцентъра на община Карлово.

Освен знаковата за района сграда на джамията, в проекта са включени още Патева мааза в Карлово и Павурджиевата къща в Клисура. "Избрахме днешната дата не случайно – на 16 януари 1878 година, само седмица след Освобождението на града, тук е избран първия Градски съвет… Ето защо приемам днешния старт на проекта като поглед в миналото, препратка в настоящето и надежда в бъдещето!“, каза кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов. Той и командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада – бригаден генерал Маргарит Михайлов, направиха първа копка в присъствието на народни представители, общински съветници, граждани.

На пресконференция, предхождаща церемонията по първа копка, кметът д-р Емил Кабаиванов поясни, че проектът е насочен към развитието на цялостния туристически продукт, предлаган от Община Карлово. "Предвид големия брой обекти на културното наследство в общината, от които 27 - от национално значение, нашата визия е цялата община да се развива като дестинация за културен туризъм с достъп до множество обекти, които да са от интерес на посетителите. Ето защо в проекта са предвидени мерки в два исторически града в общината – Клисура и Карлово, а не само обекти, съсредоточени в Карлово. Трите обекта, включени в настоящият проект, не са реставрирани в предходни периоди и прилагането на мерки за тяхното възстановяване и обновяване са крайно наложителни.“, подчерта кметът на общината.

Той допълни, че водена освен от основния социално-икономически мотив за реализацията на проекта, Община Карлово счита, че е належащ и поради спешната необходимост от съхраняване и опазване на включените обекти и тяхната прилежаща територия от негативното влияние на климатичните фактори и на увеличаващия се брой посетители, предполагащ физическо разрушаване, замърсяване, нерегламентирани посещения, вандализъм и др.

Архитект Маринела Трифонова от Националния институт за недвижимо културно наследство, която е и ръководител на проектантския екип, представи подробно предстоящите дейности по консервация и реставрация на трите обекта. "Тяхното възстановяване ще бъде от ключово значение за допълване и надграждане на цялостния туристически продукт на общината, разработван и подкрепян в предишни проекти - Старинно Карлово и неговото географско разширяване чрез обхващането на още един важен град от българската възрожденска история.“, каза арх. Трифонова.

Общата стойност на проекта е 6 286 736,98 лева. От тях безвъзмездната финансова помощ по Оперативна програма "Региони в растеж“ 2014-2020 г. е 5 099 172,36 лв. /4 334 296,50 лв. –от ЕС чрез Европейския фонд за регионално развитие и 764 875,86 лв. национално съфинансиране/. Останалите 1 187 564,62 лв. са от Фонда за устойчиво градско развитие. Изпълнител е консорциум "Карлово 2020“, а срокът за реализация на проекта – декември 2023 година.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Лига на нациите 2024/25
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: