Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Агро
Защо глюкозата е толкова важна за тялото ни и в кои храни се съдържа?
Автор: ИА Фокус 08:44 / 15.05.2024Коментари (0)4284
©
Глюкозата е монозахарид, който е в основата на производство на енергия в организма. Това определение e известно на всички, но в никакъв случай не изчерпва същността й.

Въглехидратите, които консумираме ежедневно от повечето храни и напитки, представляват захарни молекули, които се разграждат в човешкото тяло до глюкоза. Тя е най-простата форма на въглехидрат.

Днес ще ви разкажем защо тя е толкова важна.

Откъде идва глюкозата?

Тя е най-често срещаният монозахарид в природата. При растенията се генерира чрез фотосинтеза. Някои растения я съхраняват в свързани вериги или т. н. нишесте. Храните, съдържащи нишесте, включват царевица, картофи, ориз и пшеница.

Нишестето се отделя от тези цели хранителни източници, за да се получат декстроза, глюкоза, полиоли и царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза, които да се използват като съставки в производството на някои храни, напитки, дресинги и сосове.

Глюкозните монозахариди (не като част от нишестето) също се намират естествено в някои храни, пише forlife.bg. Най-концентрираният изцяло хранителен източник на глюкозни монозахариди е медът, последван от сушени плодове като фурми, кайсии, стафиди, касис, боровинки, сини сливи и смокини.

Как се обработва в организма?

Глюкозата технически не изисква храносмилане. Вместо това тя се абсорбира от тънките черва директно в кръвния поток, където може да се използва за енергия или в крайна сметка да се съхранява като гликоген в мускулите и черния дроб.

Консумираме я директно от храни като мед и също така я получаваме от храни и напитки, които съдържат лактоза, захароза и нишесте.

Когато ядем храни, съдържащи нишесте, слюнката в устата ни първо трябва да разгради нишестето до малтоза. След това малтозата се разгражда допълнително на отделните си глюкозни единици, което ги прави достъпни за усвояване.

Какво се случва в тялото след като се усвои глюкозата?

След усвояване и преминаване през чревната стена, глюкозата се разпределя между различните тъкани на организма. Тя е основното гориво за енергия.

Какво да направим при колебания в нивата на глюкозата?

Ако нивата на глюкозата ви са високи или ниски, най-важното е да се консултирате със специалист, за да разберете какво причинява аномалията.

Ако страдате от диабет, в зависимост от вида на диабета, вашият лекар може да назначи мониторинг на кръвната захар, инсулин и/или други лекарства.

Здравословната диета, здравословното тегло и редовните физически упражнения също са важни за управлението на диабета.

Приемът на въглехидрати в повечето случаи също е от значение за контрола на кръвната захар. Придържането към терапията и здравословен начин на живот ще сведе до минимум риска от усложнения и ще подобри цялостното ви състояние.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Мигрантски натиск към България
Протестиращи нападнаха директора на Народния театър
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
Строежът на АМ "Хемус"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: