© Ruse24.bg | | От 09.00 ч. 18 април, местно време спира обслужването на въздушния трафик в страната. Това се отнася за всички летища, съобщиха от пресцентъра на Министерството на транспорта и информационните технологии. За решението са уведомени авиационните оператори и съседните държави, съобщиха от "Ръководство въздушно движение".От 00.00 ч. тази нощ беше спряно обслужването на пространството, определено за въздушен трафик, северно от Стара планина, което включва летищата Варна и Горна Оряховица. Това съобщи генералният директор на ДП "Ръководство въздушно движение" Георги Ангелов. Става дума за пространството, северно от 43-я паралел. За решението са уведомени авиационните оператори и съседните държави.
Облакът от вулканична пепел, който предизвика срив в самолетния транспорт в Европа, се насочва на юг, но вероятно няма да засегне България, съобщи ДПА. Десетки хиляди пътници бяха блокирани на летищата по света заради исландския вулкан, който продължи да бълва пепел и земна маса.
Въздушното пространство на Румъния, България, Украйна и Северна Италия беше затворено за полети, след като подобни мерки бяха взети в Централна и Северна Европа и Британските острови. Очаква се те да останат в сила и днес, съобщи Европейската агенция за безопасност на въздухоплаването Евроконтрол.
Метеорологичният институт в исландската столица Рейкявик съобщи, че е отчел намаляване на количеството пепел и земна маса, изхвърляно от вулкана. Вятърът обаче насочи облака пепел на юг, с което затрудни допълнително въздушния транспорт в Европа и по света.
Облакът се оформи като ножица и подмина само Литва, Латвия и Беларус в Северна Европа и южната част на континента, включително Испания, Южна Италия, България, Гърция и Турция. Евроконтрол предупреждава, че ефектът от вулканичния облак ще се усеща още поне едно денонощие.
Самолетите на холандската авиокомпания "KLM" и германската "Луфтханза", които извършиха пробни полети над Западна Европа, са се приземили успешно и по тях не са открити щети от вулканичния облак, който спря въздухоплаването в по-голямата част на континента, предаде Ройтерс. "KLM" съобщи, че се надява да прибере седем свои самолета от Германия в Амстердам и да получи разрешение да възобнови частично своята дейност. Десет самолета на "Луфтханза" прелетели от Мюнхен до Франкфурт на "видима" височина от 3000 метра, като са изпробвали условията и на височина до 8000 метра. При инспекцията на самолетите във Франкфурт не са открити щети по прозорците на пилотската кабина, фюзелажа и двигателите.
Вулканичната пепел може да нарани важни аеродинамични повърхности и да блокира двигателите на самолетите, а също така да предизвика смущения в електронните системи, допълва БТА.
"KLM" е извършила полет с "Боинг" 737-800 над Холандия на обичайната височина от 10 000 метра, на максималната от 13 000 и на други височини. Самолетите не са претърпели никакви щети. |