Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Археологът Мая Мартинова за Източната порта на Фипопол: Всеки град с културно наследство би си мечтал да има такъв комплекс!
Автор: Цвети Тончева 14:20 / 19.11.2024Коментари (0)392
© Фокус
Откриват "Източната порта на Филипопол" в Пловдив. Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" по Радио "Фокус" с археолога Мая Мартинова.

Госпожо Мартинова, кажете ни до каква степен и защо е толкова важен този обект за Пловдив?

Този обект е, бих казала, един от най-значителните археологически комплекси, разкрит на територията на Пловдив, за разлика от другите големи перли в огърлицата на туризма в Пловдив - театър, стадион - това всичко са обществени сгради. А тук имаме един възлов археологически комплекс, който е входно-изходната артерия на античния град Филипопол. Тук имаме крепостни стени с крепостни съоръжения, една внушителна улица, която извежда към тази порта, оформена в крепостните стени. И ансамбъл от двете страни на улицата - портици, с чудесно оформление, една колонада в римо-коринтски стил. И всичко това беше намерено в сравнително добро състояние. Примерно, настилката на улицата е идеално запазена, пилоните от портите също са в значителна степен, почти на съвременно ниво запазени. И цялата римска колонада, която е експонирана на място от двете страни, в този изключително красив стил, беше намерена с почти всички елементи, което означава, че този комплекс е експониран, реставриран и социализиран изцяло с оригинален материал, няма почти никаква хипотеза. Тоест, всичко е така, както е било в Античността.

Може ли да се твърди, че това е било едно от най-красивите места в античния Филипопол?

Този комплекс фактически е от късната Античност. Той е оформен в началото на IV век, като имаме запазени останки от по-ранните стени от времето на Марк Аврелий. И тук са открити изключително емблематични находки, примерно Фризът на здравеносните божества е открит тук. Тук е открит и надписът на старогръцки и на латински за построяването на  крепостната стена при император Марк Аврелий в 172 година. Тоест, имаме различни периоди, за наша радост открихме и културни пластове от Еленистическата епоха, която означава IV-III  век преди Христа , което означава една много продължителна приемственост в обитаването на тази територия, което пък е голям принос за историята на Античния Филипопол.

А почетната арка, в чия чест е била издигната тя?

Почетната арка е от началото на II век и ние смятаме, че тя е построена във връзка с евентуалното посещение на император Хадриан, за което има данни, че той е минал през Филипопол и вероятно е построена за неговото посрещане.

Колко години всъщност чакахме за реставрацията на този обект? 

Обектът е открит през 1977-1978 година на ХХ век. Там е трябвало да се построи стоматологична поликлиника, но след откриване на тези внушителни останки, вече е отложено това построяване.

И слава Богу!

Да. И при проучването на тези 70-80 години на ХХ век, около 40 години този обект беше, бих казала превърнат в нерегламентирано сметище, в ужасно състояние. И оригиналният мраморен материал беше с големи нарушения от атмосферни влияния, слънце, дъжд и т.н., тоест 40 години забравен и без никаква консервационно-реставрационна грижа.

От колко години привлича погледа на туристите и направо си е туристически обект, независимо, че не беше направено това, което сега вече имаме?

Ами той топографски е ситуиран така, че е начало на туристическите маршрути. Там има, знаете, на кръговото, паркинг за автобуси и от тук започват маршрутите в Стария град. Така че първото нещо, което виждат туристите и ще виждат оттук-нататък, е точно този обект и това е първото впечатление за Пловдив.

А вие самата доволна ли сте от това, което се постигна, в края на реставрацията и консервацията?

Аз съм изключително доволна, получи се точно това, което с архитект Пировска заложихме в проекта. Трябва да кажа, че и проектът беше много хубав на архитект Пировска и се получи точно това, което трябваше да стане. Мисля, че оттук-нататък единствено обгрижването и поддържането му ще е грижа за общинските власти.

Да, това е нещо, което сега ще бъде проблем, защото разбрахме, че още в самото начало са били счупени там някакви витрини.

Да, да.

Сега, посещението на обекта ще бъде без вход 5 години, нали така?

Ами, до колкото ми е известно не трябва да има билети 5 години, а свободен достъп, както “Форум-север".

Има ли вече кой да отговаря за охраната, знаете ли това? То всъщност не е към вас точно този въпрос, но все пак?

Не, не, към общината ще се обърнете за този въпрос.

Защото жалко, ако има такива вандалски прояви в него!

Трябва, трябва да бъде нашата гордост този обект, защото е много хубав и всеки град с културно наследство би си мечтал да има такъв комплекс.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Формула 3 сезон 2024
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Войната вУкрайна
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: