© Ruse24.bg | | Документална изложба, посветена на три важни годишнини от нашата история - 137 години от обесването на Васил Левски - 19 февруари 1873, Освобождението на Русе - 20 март 1878 и Освобождението на България - 3 март 1878 - e подредена във витрините на втория етаж на РБ "Л. Каравелов". Показаните в експозицията материали са от фонда на библиотеката и ще могат да се видят от русенци до 29 март.Във витрината, посветена на гибелта на големия български националреволюционер Васил Левски, са показани книги и снимков материал за живота и дейността на Апостола. Между по-ценните книги, които могат да се видят, са фототипно издание на личния бележник на Васил Левски, биографичната книга на Захари Стоянов за Васил Левски, както и монографиите на Николай Генчев и Николай Хайтов за Апостола. Интерес представляват и изследователският труд на Крумка Шарова „Поп Кръстю и Васил Левски: Пътят на едно предателство".
Посетителите на изложбата ще могат да видят и репродукции на художествени портрети на Апостола, рисувани от известните български художници Димитър Гюдженов, Калина Тасева и Сергей Ивойлов.
Витрината за Освобождението на гр. Русе съдържа книги, снимки и библиография, свързани с темата за освобождението на града преди 132 години.
По-голямата част от показаните издания са сборници със статии за военните действия на руската армия на територията на Русенския регион, участието на българското население в боевете, пътя на Русчушкия отряд и ролята му за победата на руската армия, както и за паметниците, издигнати в чест на падналите в битките българи и руси.
Показаният снимков материал и две карти илюстрират различни епизоди от войната на територията на Русе и околните села, около които са се водили сражения. Библиографията, издание на Русенската библиотека, съдържа събрано и обобщено всичко, което е писано за военните действие от участници в тях и от изследователи на събитията.
Във витрината за Освобождението на България са показани нови изследвания по темата от известни български учени като Иван Богданов, Стефан Дойнов, Стоян Райчевски, Андрей Пантев, както и едно ценно документално издание на Княз Николай Владимирович Яшвил - „Походни писма 1877 - 78". Писмата на младия руски офицер, участник в Руско-турската война, се съхраняват във фондовете на Архива на Руската академия на науките и се публикуват за първи път у нас през 2007 г. на български и руски език. Включените в книгата документи предават непосредствени впечатления на княз Яшвил от бойните действия и участието на българското население във войната.
Акцент в изложбата са репродукциите на картини, отразяващи бойните действия по време на войната, рисувани от чешкия художник, творил в България, Ярослав Вешин и руския художник Василий Верешчагин, участник във Руско-турската освободителна война. |