© | | Девойка раздава мартеници на площад "Крал Джордж" в Бризбейн, Австралия. | Дървета мартеници греят днес за празника на Баба Марта в различни градове по света. Инициативата за създаването им е на Проект Мартеница - неформално сдружение на български емигранти, които отправиха предизвикателство към сънародниците си по света да разпространят древната традиция на мартеничките по всички континенти, съобщават организаторите. Целта на проекта е създаване на положителен имидж на България, имидж свързван с култура и традиции, както и възпитаване на младото поколение български емигранти в духа на традиционните български ценности. Идеята за украсяване на дървета като мартеници е на българския художник от Стара Загора Мариян Миланов, който от 1992-ра година декорира дървета за първи март в централните части на големите български градове. Неговото дърво мартеница във Варна запалва искрата на вдъховението за разпространение на новата българска традиция по света.Проект Мартеница в чужбина стартира в Бризбън - столицата на австралийския щат Куинсланд, където Асоциацията на българите в Куинсланд получава разрешение и подкрепа лично от кмета на двумилионния град Кембъл Нюман. Дървото Мартеница краси централния бризбънски площад "Крал Джордж", а през целия ден танцьорки от българската фолклорна група "Хоро" ще раздават мартенички на минувачите.
На електронната страница на Проект Мартеница ежедневно се добавят снимки и информация на няколко езика за българската мартеница, както и за други първомартенски обичаи в съседни на България страни - Румъния, Гърция, Молдова, Македония и Албания. Обявен е и международен конкурс на тема: "Дърво Мартеница в моя град", в който могат да се включат участници от цял свят.
Амбицията на създателите на проекта е да съберат на електронната страница на Проект Мартеница статии и снимки, видео и аудио материали, които да послужат за база за създаване на документален филм за австралийската телевизия SBS и българската национална телевизия за древните обичаи свързани с мартениците и съвременните им измерения, с надеждата, че филмът ще ускори разпространението на традицията и утвърждаването на положителния имидж на България по света.
В подготовката за създаване на Дърво Мартеница се включва и вторият по големина град на Нова Зеландия - Крайстчърч. За съжаление разрушителното земетресение, което порази града само седмица преди първи март не позволи проектът да се осъществи. Но българите в тежко пострадалия град не са изоставили намеренията си и се заканват все пак да украсят и поднесат Дървото Мартеница като дар на своите съграждани, като въплъщение на волята за живот и пожелания за бързо възстановяване веднага щом започне възстановяването на града.
Въпреки трагедията на Крайстчърч Нова Зеландия все пак се кичи със свое дърво мартеница. Организацията на българите в Окланд, най-големият град на страната декорира дърво в Марлбъро Парк, в северната част на града, точно до сградата на българското неделно училище. Работилница за мартенички учи най-малките членове на общността как да съхраняват и практикуват българските обичаи.
Само три дни преди денят на Баба Марта друг световен град получи разрешение да украси дърво в червените и бели пискюли на българската мартеница. В двора на Политехническия Институт в Макао грее в бяло и червено украсеното от малката българска група дърво. Брошурите с информация за празника и символиката на пресуканите червени и бели нишки са на два езика - английски и китайски.
Разбира се, не остават назад и българските градове - Трявна украси свое мартеническо дърво пред социалния дом в града, за да посрещне в бяло и червено месеца на пролетта. А учениците от девети клас на Професионалната Гимназия по Приложни Изкуства в Смолян подаряват на съгражданите си радостно настроение и вдъхновение, украсявайки дърво в двора на гимназията с обагрени от тях самите материали.
Инициативата на Проект Мартеница получава топла подкрепа от българите в цял свят. Много градове в Америка, Африка, Азия и Европа се заричат да се включат догодина с повече и още по-красиви дървета мартеници за празника на Баба Марта.
Проект Мартеница има също група в известна социална мрежа, в която можете да се включите, за да следите отблизо динамиката на събитията. |