Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Деляна Манева: В писането важното е да има какво да кажеш
Автор: ИА Фокус 14:15 / 19.11.2023Коментари (0)475
©
В писането важното е да има какво да кажеш. Адаптацията на един роман по-скоро прилича на превод, но ако искаш да си добър преводач, също трябва да можеш да пишеш. Това коментира в предаването "Сториборд" на Радио "Фокус" с водещ Благой Иванов писателят и сценарист Деляна Манева. "Когато работиш по роман, много важно е да следваш духа на романа. Да пишеш оригинален сценарий и да пишеш роман може би са в една степен по-трудни, а в някои случаи могат и да са по-лесни, защото просто се изправяш пред нищото, когато нямаш някаква основа. А иначе мисля, че е еднакво трудно да правиш каквото и да било."

Деляна Манева разказа, че началото на творческия й път започва с театъра: "Започнах като театрален режисьор и съм се занимавала много дълго време с театър. Експерименталният театър продължава и досега да си е една моя стара любов, но от него се отказах съзнателно." Причината за отдръпването й от театъра е невъзможността да прави експериментален, независим театър заради условията, в които са принудени да работят режисьорите в това направление.

"Много е хубаво да се занимаваш с авангард, докато си млад, но човек пораства, става малко по-разумен. Има и друг момент, че докато си млад, ти опитваш много неща, искаш да се състезаваш с класиците, да ги унищожиш. Но когато влезеш в една зрялост, в един момент виждаш, че не е лошо да се обърнеш към традицията, и тя е изключително интересна, и дори бих казала доста по-сложна за разбиране. За мен е изключително важно човек да минава в различните етапи на израстване и развитие, защото това е шанс, а не да повтаря нещо до безкрай", сподели писателят.  

"След това някак си изведнъж ми се наложи да си сменя работата и реално започнах да се питам дали мога нещо да правя. Реших, че тъй като когато си режисьор, ти интерпретираш някакъв класически текст, и е много важно да намериш духа, да не отрежеш носещата греда дори да имаш много смела интерпретация, и затова много смело ми се получи с адаптирането на романи, защото е много важно да хванеш духа на романа", разказа Деляна Манева.

По думите й критиката е нещо много важно и много нужно, защото тя е анализ и потенциален коректив, както и че всеки анализ е болезнен, независимо какъв е. "Мисля, че винаги от всички критики, които съм получавала, те са ми направили най-добро. Нужно е да има критика, и тя да бъде хард, но все пак да се намери и нещо добро. Когато работя със студенти например, винаги се опитвам да намеря и нещо добро, защото иначе младият човек няма върху какво да стъпи".

Според нея е важно за текстовете, които избираме, за да имат добър отзвук, да засегнат колективните комплекси на обществото. Точно това е нацелено в адаптацията на "Мисия Лондон", чиято автор е тя. "Сценарият, който написахме с Алек Попов, беше една комедия, която беше малко по-интелектуална, но режисьорът каза, че наистина иска да я направи комерсиална. Така че за комерсиалния успех ги има тези най-различни неща, като интерес към актьорите, голямата реклама, интерес към случките, символ на българския дух, всички тези неща тогава се събраха и филмът имаше голям успех".

По неин оригинален сценарий е направен филмът "Бягство" на режисьора Виктор Божинов: "Много дълго и трудно работихме с Виктор. Там беше много трудно да направим сблъсък между различни общности, различни философии, без да даваме рецепта кое е правилно. Това направи до голяма степен филма не особено комерсиален, защото хората обичат да имат готови отговори".

Според писателя при писането на един роман можеш много повече да импровизираш, много повече да се потопиш в атмосфера и вътрешен свят на героите. Докато по думите й когато пишеш сценарий, се спираш, мислиш за интериора, екстериора. В киното не е толкова важен езикът, докато в романа езикът би могъл да те води, предизвикателство е пресъздаването на вътрешния свят на героите, който е едно от най-важните неща в писането на проза. "Разбира се и в сценария има импровизация. Защото да правиш филми, да пишеш сценарии е малко като да шиеш гоблен, докато иначе можеш доста добре да замахнеш с четката, дори и да сбъркаш. Хубавото на сценария е, че там има много драфтове, докато в романа не е точно така."

Деляна Манева сподели още, че й предстои да опита да режисира един кратък филм през пролетта, което за нея е нещо ново и много интересно.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
Трима българи са задържани за шпионаж в полза на Русия във Великобрита
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: