Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Две слънчеви затъмнения и кървави луни през 2021-ва
Автор: Екип Ruse24.bg 09:58 / 22.01.2021Коментари (0)419
©
Астрономическият календар на 2021 г. е богат на ярки космически събития. В продължение на 12 месеца необятната вселена ще ни радва с приказни звездопади, магически слънчеви и лунни затъмнения, както и мистични суперлуни.

Основните небесни явления през 2021 г. са пръстеновиднo и пълнo слънчевo затъмнениe, както и пълно и частично лунно затъмнение. Слънчевите затъмнения съвпадат с юнското и декемврийското новолуние, а лунните затъмнения – с майското и ноемврийското пълнолуние. Слънчевите затъмнения са астрономическо явление, по време на което самата Луна покрива частично или изцяло слънчевия диск. Наблюдава се, когато Слънцето, Луната и Земята се подредят в една права линия и възниква впечатлението, че естественият спътник на нашата планета затъмнява Слънцето.

Пръстеновидното слънчево затъмнение през 2021 г. ще се случи на 10 юни. То ще може да се види в Северна Канада, Гренландия и руския Далечен изток. Частични фази ще бъдат видими в Европа, Азия и Северна Америка. На 4 декември се очаква пълно слънчево затъмнение – небесно явление ще се види на територията на Антарктида. Частичното слънчево затъмнение ще бъде видимо в Южния Атлантик и Южна Африка. Лунните затъмнения пък се наблюдават по време на пълнолуние, когато три небесни тела – Земята, Слънцето и Луната – се подреждат в една права линия, а сянката на Земята по това време пада върху Луната.

Подобно на слънчевите лунните затъмнения ще се случат два пъти през 2021 г. – пълно и частично. Пълното ще настъпи на 26 май – то ще бъде видяно от жителите на Австралия, Тихия океан, Източна Азия, Северна и Южна Америка. Частично лунно затъмнение се очаква на 19 ноември – астрономическият феномен ще може да се наблюдава в Австралия, Тихия океан, Източна Азия, Северна и Южна Америка. Ще има и 3 суперлуни през 2021 г. Луната по това време ще има красив червеникав оттенък, появата на който в древни времена е ужасявала хората. Първата суперлуна се очаква на 27 април, втората – на 26 май, а третата – на 24 юни. Суперлуната обикновено трае три до четири дни. За любителите на звездопадите също ще има няколко отличителни небесни събития. Първи от небето "ще се сипят“ Лиридите. Те са пролетен звездопад с радиант съзвездието Лира. "Звезден дъжд“ ще се излее на нашата планета от 16 до 25 април. Пикът на активността на Лиридите през 2021 г. ще бъде на 22-23 април, а общата интензивност – 15-20 метеора на час.

Жителите на Северното полукълбо ще могат да се насладят на това ярко небесно явление. Навръх Гергьовден пък ще видим метеорния поток на Акваридите. В своя пик активността им достига 60-70 метеора на час, като най-добре "падащите звезди“ ще се виждат в Южното полукълбо. Персеидите също са един от най-популярните метеорни потоци. Той ще ни радва от 10 до 20 август. Пикът на активността му обикновено се случва на 12-14 август. По време на максимума на своята активност Персеидите показват до 100 метеора на час – жителите на цялото Северно полукълбо ще могат да се насладят на този красив астрономически феномен.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
Бюджет 2025
Влизането на България в Шенген
Почина Лиъм Пейн
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: