Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Ето какво може да ни причини студа
©
Излагането на студ има сложен и многостранен ефект върху имунната система, като включва както потискащи, така и адаптивни механизми. Проучвания показват, че острото и хроничното излагане на ниски температури води до промени в имунната функция, които могат да имат значителни последици за здравето. Разбирането на патофизиологичните механизми зад тези процеси е от съществено значение за разработването на стратегии за справяне със свързаните рискове.

При остро излагане на студ се наблюдава потискане на редица клетъчни и хуморални компоненти (молекули, циркулиращи в кръвната плазма и други телесни течности) на имунния отговор. Една от най-забележимите реакции е намаляването на пролиферацията на лимфоцитите (клетки, които имат ключово участие в защитата на организма срещу инфекции. Това потискане може да бъде свързано с намалено активиране на имунната каскада и отслабване на способността на имунната система да реагира на патогени. Изследванията също така показват, че броят и активността на клетките естествени убийци (NK клетки), които играят централна роля в разпознаването и унищожаването на инфектирани или туморни клетки, също намаляват при излагане на ниски температури.

Студът също така може да влияе на системата на комплемента (част от вродения имунитет, отговорна за маркирането и унищожаването на патогени). Потискането на активацията на комплемента при излагане на студ допълнително отслабва способността на имунната система да защитава организма от инфекции. Освен това ниските температури предизвикват продукция на протеини на топлинен шок (heat shock proteins; HSPs; семейство протеини, произведени от клетките в отговор на излагане на стресови условия), които имат защитна функция за клетките, но също така сигнализират за клетъчен стрес. Тези протеини могат да играят двойствена роля, като в някои случаи подпомагат адаптацията към стресови фактори, но в други могат да нарушат нормалните имунни механизми.

Въпреки потискащите ефекти на острото излагане на студ, има данни, че адаптацията към студ се развива в рамките на няколко седмици. При хронично излагане се наблюдава частично възстановяване на функциите на имунната система. Например активността на NK клетките и пролиферацията на лимфоцитите могат да се нормализират, което показва, че организмът разработва механизми за справяне с ниските температури. Този процес на адаптация обаче зависи от множество фактори, включително продължителността и интензивността на експозицията на студени условия, както и от индивидуалните характеристики на организма.

Една от важните области на изследване е взаимодействието между излагането на студ и физическите упражнения. Упражненията при ниски температури могат да доведат до допълнително потискане на имунната функция, особено ако са свързани с интензивен физически стрес. Това може да увеличи риска от инфекции, особено при спортисти, които тренират на открито през зимата. Въпреки това умерените упражнения, съчетани с постепенно адаптиране към студ, могат да имат положителен ефект върху имунната система и да подпомогнат нейната устойчивост.

Въпросът дали промените в имунната функция при излагане на студ са достатъчни, за да нарушат имунното наблюдение (процес, чрез който имунната система постоянно следи за признаци на аномалии в организма, като патогени), остава отворен. Имунното наблюдение включва способността на имунната система да разпознава и елиминира абнормни клетки, като например туморни или вирусно-инфектирани клетки. Потискането на ключови имунни компоненти, като NK клетки и лимфоцити, може да увеличи податливостта към инфекции или дори да способства за развитие на хронични заболявания. Въпреки това са необходими повече изследвания, за да се установи дали тези ефекти имат дългосрочни клинични последствия, пише Puls.bg.

Излагането на студ може също да повлияе на продукцията на цитокини (сигнални молекули, които играят ключова роля в координацията на имунния отговор). Например, намаленото производство на противовъзпалителни цитокини като интерлевкин-10 (IL-10) и повишеното производство на проинфламаторни цитокини като интерлевкин-6 (IL-6) могат да доведат до дисбаланс в имунния отговор. Този дисбаланс може да способства за развитието на възпалителни състояния при хронично излагане на студ.

Още по темата: общо новини по темата: 194
25.11.2024 »
25.11.2024 »
24.11.2024 »
24.11.2024 »
24.11.2024 »
24.11.2024 »
предишна страница [ 1/33 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зверство срещу 18-годишно момиче
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Световна черна хроника
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: