Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Има връзка между вашето сърце и когнитивното здраве
©
Връзките между сърцето и когнитивното здраве са все по-документирани и ново проучване на Американската сърдечна асоциация (AHA), публикувано в Stroke, предоставя нови доказателства. Той подчертава три сърдечно-съдови заболявания, които значително увеличават риска от когнитивен спад: сърдечна недостатъчност, предсърдно мъждене и коронарна артериална болест.

Сърдечната недостатъчност, характеризираща се с неспособност на сърцето да изпомпва ефективно кръвта, засяга почти 50% от пациентите когнитивно. Този спад засяга ключови функции като памет, език и планиране. Учените обясняват, че намаленият приток на кръв към мозъка, съчетан с хронично възпаление, е основната причина за тези когнитивни проблеми.

Що се отнася до предсърдното мъждене, неравномерността на сърдечния ритъм е свързана с 39% повишен риск от развитие на когнитивно увреждане. Тази връзка се дължи основно на често срещаните рискови фактори между предсърдното мъждене и деменцията, като хипертония и диабет. Освен това намаленият кръвен поток към мозъка поради предсърдно мъждене пряко засяга когнитивните способности.

И накрая, коронарната артериална болест се характеризира с натрупване на плаки в артериите, ограничаващи кръвоснабдяването на сърцето и мозъка. Според проучването хората с това състояние имат 27% по-висок риск от развитие на деменция. До 50% от хората, претърпели инфаркт, изпитват значителен мозъчен спад, особено в изпълнителните функции и паметта.

Тези открития подчертават значението на ранната профилактика на сърдечно-съдовите заболявания, което включва поддържане на здравословен начин на живот. AHA специално препоръчва балансирана диета, редовни физически упражнения и управление на рискови фактори като хипертония и диабет.

Как сърдечните заболявания влияят на мозъка?

Сърдечно-съдови заболявания като сърдечна недостатъчност и предсърдно мъждене намаляват доставката на кислородна кръв към мозъка. Този намален приток на кръв влияе пряко върху областите на мозъка, отговорни за паметта, езика и планирането.

Освен това тези състояния насърчават хронично възпаление, което допринася за увреждане на мозъчните клетки. Натрупването на калций в артериите също е свързано с повишен риск от деменция.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Почина Лиъм Пейн
Акция на ДАНС и КПКОНПИ, обискираха дома и офиса на шефа на Митниците
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Световна черна хроника
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: