Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Лепенка за кожата може да следи кръвното ви налягане
Автор: Екип Ruse24.bg 16:15 / 21.11.2024Коментари (0)1166
©
Пластир за носене с размер на пощенска марка, който може да следи непрекъснато кръвното налягане, скоро може да помогне на хората да управляват своята хипертония.

Изследователи от Калифорнийския университет в Сан Диего, които разработиха носими ултразвукови пластири, докладват на 20 ноември в списанието Nature Biomedical Engineering, че той е работил добре при тестове с повече от 100 пациенти.

Поддържането на нормално кръвно налягане - 120/80 - помага за предотвратяване на много заболявания, от сърдечни заболявания и инсулт до проблеми с бъбреците, деменция и загуба на зрение, така че много пациенти с високо кръвно налягане използват маншетно устройство, за да проследяват нивата си.

"Традиционните измервания на кръвното налягане с маншет, които са ограничени до предоставяне на еднократни стойности на кръвното налягане, могат да пропуснат критични модели“, каза съавторът на изследването Сай Джоу, който наскоро получи докторска степен от Калифорнийския университет, Джейкъбс в Сан Диего Инженерно училище. 

"Нашата лепенка предлага непрекъснат поток от данни за формата на вълната на кръвното налягане, което му позволява да разкрие подробни тенденции в колебанията на кръвното налягане“, добави той в съобщение за университетски новини.

Меката, еластична лепенка прилепва към кожата и се носи на предмишницата. Множество малки трансдюсери вътре в него изпращат и получават ултразвукови вълни, които проследяват промените в диаметъра на кръвоносните съдове. След това тези промени се преобразуват в стойности на кръвното налягане.

Разработчиците заямиха, че пластирът дава резултати, сравними не само с тези на стандартен маншет за кръвно налягане, но и с високо прецизно, но инвазивно устройство, поставено в артерия в интензивни отделения и операционни зали за непрекъснато наблюдение на налягането.

При тестове, включващи четирима пациенти, които са били в интензивно лечение след операция и 21, които са претърпели сърдечна катетеризация, измерванията от пластира са близки до тези от артериалната линия. Това, казаха изследователите, показва неговия потенциал като неинвазивна алтернатива.

Те са тествали новия пластир при различни условия - включително ежедневни дейности като колоездене, повдигане на ръка или крак, медитация, хранене и преминаване от седнало към изправено положение. Във всички случаи показанията съвпадат много с тези от маншетите за кръвно налягане.

"Кръвното налягане може да бъде навсякъде, в зависимост от фактори като синдром на бялата престилка /да си в лекарски кабинет/, маскирана хипертония, ежедневни дейности или употреба на лекарства, което прави трудно да се получи точна диагноза или да се управлява лечението“, обясни Sheng Xu , професор по химическо и нано инженерство в UC San Diego, който разработи пластира. "Ето защо беше толкова важно за нас да тестваме това устройство в голямо разнообразие от реални и клинични условия.“

Екипът му сега планира да усъвършенства устройството и да проведе широкомащабни клинични изпитания.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
Световна черна хроника
Катастрофи във Варна
Коледно-новогодишни празници 2023/2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: