Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Може ли музиката да влияе на функцията на мозъка ви?
Автор: Екип Ruse24.bg 21:59 / 04.12.2024Коментари (0)737
©
Забелязвали ли сте някога как определена песен може да върне поток от спомени? Може би това е мелодията, която е свирила по време на първия ви танц с любимият ви или песен от незабравимо пътуване.

Хората често мислят за тези музикални спомени като за моментни снимки от миналото. Но последните изследвания показват, че музиката може да направи повече от просто стимулиране на паметта – тя дори може да промени начина, по който помните, предаде The Conversation .

Наскоро публикувано изследване разкри интригуващи връзки между музиката, емоциите и спомените. По-специално, слушането на музика може да промени начина, по който се чувствате относно това, което си спомняте – потенциално предлагайки нови начини да помогнете на хората да се справят с трудни спомени.

Музика, истории и памет

 

Когато слушате музика, не са включени само ушите ви. Зоните от мозъка ви, отговорни за емоциите и паметта, също стават активни. Хипокампусът, който е от съществено значение за съхраняването и извличането на спомени, работи в тясно сътрудничество с амигдалата, емоционалния център на мозъка. Отчасти това е причината определени песни да са не само запомнящи се, но и дълбоко емоционални.

Въпреки че способността на музиката да предизвиква емоции и да задейства спомени е добре известна, ние се чудехме дали може също да промени емоционалното съдържание на съществуващите спомени. Изследователската хипотеза се корени в концепцията за повторно активиране на паметта - идеята, че когато си спомните спомен, той става временно податлив, което позволява включването на нова информация.

Учените проведоха тридневен експеримент, за да проверят дали музиката, възпроизвеждана по време на спомен, може да въведе нови емоционални елементи в оригиналната памет.

През първия ден участниците научили наизуст поредица от кратки, емоционално неутрални истории. На следващия ден те си припомнили тези истории, докато слушали позитивна музика, негативна музика или тишина. В последния ден те помолили участниците да си припомнят отново историите, този път без музиката. На втория ден те записали мозъчната си активност с fMRI сканиране, което измерва мозъчната активност чрез откриване на промени в кръвния поток.

Подходът на учените е аналогичен на начина, по който филмовите саундтраци могат да променят възприятието на зрителя за дадена сцена, но в този случай те изследват как музиката може да промени действителните спомени на участниците за дадено събитие.

Резултатите били изумителни. Когато участниците слушали емоционално заредена музика, докато си припомняли неутрални истории, те били по-склонни да добавят нови емоционални елементи към историята, които съответстваха на настроението на музиката. Например неутралните истории с положителна фонова музика по-късно били запомнени като по-положителни, дори когато музиката вече не свиреше.

Още по-интригуващи били сканиранията на мозъка, които направили по време на експеримента. Когато участниците си припомнили истории, докато слушали музика, имало повишена активност в амигдалата и хипокампуса, области, ключови за обработката на емоционалната памет. Ето защо песен, свързана със значимо житейско събитие, може да бъде толкова силна - тя едновременно активира региони за обработка на емоции и памет.

Те също така видяли доказателства за силна комуникация между тези части на мозъка, които обработват емоционалната памет, и части от мозъка, участващи във визуалната сензорна обработка. Това предполага, че музиката може да внесе емоционални подробности в спомените, докато участниците визуално си представят историите.

Музикални спомени

Резултатите от изследването показват, че музиката действа като емоционална примамка, преплитайки се със спомените и фино променяйки техния емоционален тон. Спомените също могат да бъдат по-гъвкави, отколкото се смяташе преди и могат да бъдат повлияни от външни слухови знаци по време на припомнянето.

Въпреки че са необходими допълнителни изследвания , тези открития имат вълнуващи последици както за ежедневието, така и за медицината.

За хора, занимаващи се със състояния като депресия или посттравматично стресово разстройство, при които негативните спомени могат да бъдат неизбежни, внимателно подбраната музика може да помогне за преформулирането на тези спомени в по-положителни и потенциално да намали тяхното отрицателно емоционално въздействие с течение на времето. Също така, тези открития отварят нови пътища за изследване на музикални интервенции при лечението на депресия и други състояния на психичното здраве.

На ежедневно ниво това изследване подчертава потенциалната сила на музиката, която хората избират в живота си. Спомените, като любимите ви песни, могат да бъдат ремиксирани и ремастерирани с музика. Музиката, която слушате, докато си припомняте или дори изпълнявате ежедневието си, може неусетно да оформи начина, по който си спомняте тези преживявания в бъдеще.

Следващият път, когато включите любимия си плейлист, помислете как това може да повлияе не само на текущото ви настроение, но и на бъдещите ви спомени.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
Поскъпване на хранителните продукти
Газови доставки
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: