Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Може ли пиенето на кафе да намали риска от диабет и сърдечни заболявания?
Автор: Екип Ruse24.bg 21:16 / 12.11.2024Коментари (0)338
©
Милиони хора редовно пият кафе. Доверен източник. Някои хора предпочитат да консумират популярната кофеинова напитка сутрин, за да повишат бдителността и да облекчат умората, докато други я консумират през целия ден за множество други ползи за здравето.

Като се има предвид, че около 1 от 7 смъртни случая по света са причинени от коронарна болест на сърцето, потенциалните кардиопротективни ползи на кафето го правят вълнуваща тема за изследване.

Най-новото проучване по тази тема, публикувано в Rheumatology на 9 октомври, установи, че консумацията на повече кофеин, открит в източници като кафе, чай и какао, може да помогне за подобряване на здравето на кръвоносните съдове. Това, което прави това проучване особено интересно, е, че е проведено при пациенти с лупус, автоимунно заболяване, което е свързано с повишен риск от инсулт, инфаркт и сърдечно-съдови заболявания.

Но какво казват всички доказателства досега? Може ли кафето да подобри здравето на сърцето или твърде много вреди?

Основавайки се на днешните редовни задълбочени доклади за проучвания, свързани със здравето на сърцето, този преглед има за цел да предостави моментна снимка на ключовите части от изследванията за ефектите на кофеина върху сърцето и цялостното здраве с мненията на експертите относно тези открития.

Може ли пиенето на кафе да намали риска от диабет и сърдечни заболявания?

Според проучване, публикувано през септември в Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism на Endocrine Society, редовната консумация на кафе и кофеин в умерени количества може да помогне за предотвратяване на състояния като диабет тип 2, коронарна болест на сърцето и инсулт. Количеството, което изследователите са установили, че има най-защитен ефект, е около 200-300 mg дневно, или приблизително 2-3 чаши кафе.

Ключови изводи:

Изследователите сравняват хора, които не консумират кофеин или които пият по-малко от 100 милиграма (mg) на ден с хора, които пият около 200 до 300 mg кофеин на ден или еквивалента на три кафени напитки.

Последната група, която консумирала умерено количество кофеин, имала 48,1% или 40,7% намален риск от развитие на кардиометаболични заболявания.

Проучването използва данни от UK Biobank с голям размер на извадката от над 360 000 души на възраст 37–73 години.

Мелани Мърфи Рихтер, диетолог, който не е участвал в изследването, обясни, че механизмът, чрез който кофеинът може да намали риска от диабет тип 2, е чрез повишаване на инсулиновата чувствителност, както и чрез засилване на метаболизма на мазнините, за да поддържа цялостното кардиометаболично здраве.

Експерти като Cheng-Han Chen, MD, сертифициран интервенционален кардиолог, който не е участвал в проучването, предупредиха за надценяване на ползите от кофеина и казаха:

"Както кафето, така и чаят са сложни напитки, които съдържат стотици биоактивни съединения и е вероятно техните биологични ефекти да надхвърлят тези на самия кофеин. Смята се, че съединения като флавоноиди, алкалоиди и полифеноли имат антиоксидантни и противовъзпалителни ефекти и могат също да участват в метаболизма на глюкозата и липидите.

Може ли твърде много кофеин да увеличи риска от сърдечни заболявания?

Проучване, което все още не е публикувано в рецензирано списание, но наскоро представено на ACC Asia 2024 в Индия през август, установи, че хората, които хронично консумират големи количества кофеин поне пет дни в седмицата, може да имат повишен риск от сърдечно-съдови заболявания. Това беше вярно, дори ако участниците в проучването иначе бяха в добро здраве.

Ключови изводи:

За това проучване изследователите дефинират хроничната консумация на кофеин като пиене на всякакви кофеинови напитки - включително кафе, чай, газирани напитки и енергийни напитки - пет дни в седмицата в продължение на повече от година.

Това се равнява на около 400 милиграма (mg) кофеин дневно или приблизително четири чаши кафе, две енергийни напитки или 10 кутии сода.

Изследователите откриха, че хората, които консумират поне 400 mg кофеин, са увеличили сърдечната честота и кръвното налягане с течение на времето и това е дори по-изразено при хората, които консумират 600 mg кофеин на ден.

Коментирайки своите открития, Ненси Кагатара, MBBS, водещ автор на това проучване и изследовател в отдела по вътрешни болести в медицинския колеж и болница Zydus в Индия, каза: "Поради ефекта си върху автономната нервна система, редовната консумация на кофеин може да постави иначе здрави индивиди с риск от хипертония и други сърдечно-съдови инциденти.

Повишаването на осведомеността за тези рискове е жизненоважно за подобряване на здравето на сърцето за всички.“

Как консумацията на кафе или чай влияе върху риска от инсулт?

Според проучване, публикувано в Journal of StrokeTrusted Source на 27 септември, газираните напитки, плодовите сокове и напитките, както и твърде много кафе, могат да увеличат риска от инсулт и интрацеребрален кръвоизлив. Въпреки това, рисковете, свързани с тези напитки, варират в зависимост от населението и географското местоположение на участниците.

Ключови изводи:

Пиенето на повече от четири чаши кафе дневно повишава вероятността човек да получи инсулт с 37%. Въпреки това, пиенето на по-малко от четири чаши кафе дневно или умерено количество дневно не е свързано с повишен риск от инсулт.

Данните, събрани от изследователите, идват от голям брой участници от 32 държави.

Сред другите кофеинови напитки, изследователите открили, че пиенето на три до четири чаши черен чай на ден - като Earl Grey или чай за закуска - намалява риска от инсулт с 29%. Ефектите на чая обаче се различават в зависимост от региона, в който живеят хората.

Въпреки че кофеинът в кафето може да причини повишаване на кръвното налягане и следователно да увеличи риска от инсулт, Кристофър Йи, доктор по медицина, сертифициран съдов хирург в Memorial Orange Coast Medical Center във Фонтан Вали, Калифорния, който не е участвал в изследването, каза : "Както повечето неща, които се консумират, умереността е по-безопасна от прекаляването.“






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Димо Алексиев хванат пиян зад волана
Боклуците в София
Пожар край хвостохранилището на Пловдив
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: