Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Може ли птица да свали самолет? 
Автор: Екип Ruse24.bg 18:14 / 30.12.2024Коментари (0)981
©
След самолетната катастрофа в Южна Корея, при която загинаха 179 души, властите започнаха разследване, за да установят причините за случилото се. Минути преди кацането на самолета е подадена информация към пилотите за опасност от сблъскване на самолета с летящи птици. 

Разследването трябва да покаже дали именно сблъсъкът с птиците не е причината за трагичния инцидент, или катастрофата е причинена от други обстоятелства. 

Какво обаче представлява сблъсъкът на самолет с птици?

Ударът на самолет в птица е особено опасно явление поради факта, че самолетните двигатели могат да изгубят мощност, ако животното попадне в тях.

Ударът на самолети в птици е често срещано явление. 

В САЩ повече от 19 600 случаи на сблъсъци между диви животни и самолети са били регистрирани само за 2023 година. 

Във Великобритания през 2022 година самолети са се ударили в птици близо 1400 пъти, като само при 100 от тези случаи е имало пряко отражение върху полета на аероплана. 

Колко опасен е подобен сблъсък? 

Въпреки честота на инцидентите, сблъсъците между самолет и птица много рядко водят до фатален край. Двигателите могат да спрат да работят при подобен удар, но обикновено пилотите имат достатъчно време да реагират и да приземят аварийно самолета. 

Смъртоносни случаи все пак има. В годините между 1988 и 2023 година 76 души са загинали в САЩ заради самолети, които са се сблъскали с птици. 

Единият от най-прочутите инциденти е този през 1995 година, когато 24 канадски и американски войници от ВВС загиват в близост до база "Аляска" на Американските военновъздушни сили. Тогава самолетът се сблъска с гъски. 

Подобен инцидент се случва и през 2009 година, когато самолет на Airbus се сблъска с летящи гъски, вследствие на което аероплана пада в реката Хъдсън. За щастие, всички 155 пътници оцеляват. 

Птици ли са причинили катастрофата на самолета в Южна Корея? 

Все още няма официални данни за това, че сблъсък между самолет и птици е довел до трагичния инцидент. Пътник на борда на самолета обаче изпраща съобщение до свой близък минути преди катастрофата, в което казва, че "има заседанла птица в крилете на самолета" и че самолетът не може да се приземи.

Лий Йонг-Хюн, който е началник на пожарната в Муан, казва, че лошото време и евентуален удар в птица може да са допринесли за катастрофата, но е скептичен, че това е основната причина, довела до трагедията. 

Авиационният експерт Крис Кингсууд казва, че видеото от самолета не показва каква е причината за катастрофата. Той обяснява обаче пред BBC, че самолетът не е имал необходимата техника за приземяване и че не предкрилките не са били използвани правилно. Според него всичко се е случило "прекалено бързо". 

Множество експерти са скептични, че удар в птица може да бъде причината за трагичния инцидент. Те посочват, че това е рядко явление, а дори и двигателите да откажат, то има друго оборудване, което може да позволи приземяването на машината.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Взрив на газова бутилка в София, има пострадал
BETL се срива, хиляди български инвеститори губят парите си
Природни стихии
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Акушерки се снимаха как танцуват и пеят с новородени бебета на ръце
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: