© | | Международно Дружество „Елиас Канети" е домакин на филмовия фестивал „Ново кино на Черно море", който стартира днес. Прожекциите ще текат всяка вечер от 19 ч в дом „Канети" на ул. "Славянска". Входът е свободен. Всички филми са на оригиналния си език, с английски субтитри. Всички зрители са поканени и на дискусите след прожекциите.
Фестивалът започва с лентата "Черни лаещи кучета" от Мехмет Бадир-Ер и Марина Горбах (Турция/Украйна, 2009). Един трилър, който описва метропола Истанбул като репресивно място: Селим и ЧаЧа искат да напуснат своята "работа" като охранители при фирма за паркингови места до луксозен мол. Това се оказва съвсем не толкова лесно, колкото са си го представяли.
Програма:Вторник, 01.06.2010 г. Черни лаещи кучета от Мехмет Бадир-Ер и Марина Горбах (Турция/Украйна, 2009) Един трилър, който описва метропола Истанбул като репресивно място: Селим и ЧаЧа искат да напуснат своята "работа" като охранители при фирма за паркингови места до луксозен мол. Това се оказва съвсем не толкова лесно, колкото са си го представяли.
Сряда, 02.06.2010 г. Кино Караван от Титус Мунтеан (Румъния, 2009) Румъния през 60-те години: Партийният функционер Тави пристига в отдалечено трансилванско село със съветски пропаганден филм. Там пътуващото кино е всичко друго, но не и посрещнато с ентусиазъм.
Четвъртък, 03.06.2010 г. Райски птици от Роман Балаян (Украйна, 2008) Трима писатели в киевско предградие в началото на 1980-те години: Техните творби са повлияни от политическите и личните им колебания. За двама от тях мечтата за свобода се олицетворява с напускането на страната и заминаването им за Париж. Пристигнали във френската столица, те забелязват, че вдъхновението им се изчерпва.
Петък, 04.06.2010 г. А днес накъде от Рангел Вълчанов (България, 2007) 26 актьори се срещат на филмов кастинг. Те размишляват за изпуснатите шансове и промените през последните 20 години в родната им България, като при това са подслушвани и наблюдавани. Един необичаен опит за подредба на генерацията на прехода и актьорската професия.
С анализ на филма от психолозите Вивиан Праматаров-Хамбургер и Андреас Хамбургер
Събота, 05.06.2010 г. Козелът от Георги Дюлгеров (България, 2009) Легендата за съкровището, което се намира под къщата на Йона от древната легенда: когато един български професор се отправя да търси това съкровище, се разгаря спор за етнически традиции. Историята е коментирана с поклащането на главата на един козел.
С анализ на филма от психолозите Вивиан Праматаров-Хамбургер и Андреас Хамбургер
Неделя, 06.06.2010 г.
Непознати войници от Шалва Шенеги (Грузия,2008) Животът на грузинските професионални войници по време на обучението им е една смесица от заяждания и младежка необремененост: сурови ежедневни тренировки, лицеви опори, шеги. Когато се стига до войната с Русия, упражненията се превръщат в кървави случаи. Заклеймяващ протокол в реално време. |