© | | Сдружение „Приятели на музеите - Русе", отдел „Култура" на Община Русе и Регионален исторически музей - Русе организират „Детска нощ в музея" на 31 май. Събитията от инициятивата ще се проведат в залите на Историческия музей (пл. „Ал. Батенберг" 3), в Екомузея (сградата на отдел „Природа", в дясно от Историческия музей), както и не територията на Римска крепост „Сексагинта Приста". Детската нощ в музея ще започне в 17:30 часа в зала „Русе" на музея.
Етнографините в музея ще демонстрират на гостите на Детската нощ в музея старинни техники за изработка на бижута и украшения в зала „Русе". Материалите за изработването на цветните нанизи ще бъдат осигурени от музея. Работилницата е подходяща за деца над 5 години.
С помощта на музейните специалисти на участниците ще бъде предоставена възможността да изработят бижута от мъниста, които да отнесат в къщи за спомен. Докато подреждат шарените мъниста, децата-участници ще научат и повече за историята на това изкуство. Реденото на мъниста е древен занаят, познат още на славянските заселници по нашите земи. Днес той се е превърнал в изкуство - мънистените бижута служат за украшение и са израз на индивидуалността. В миналото, обаче, мънистените нанизи са изпълнявали друга, важна функция - тази на защитни накити-амулети, които да предпазват притежателите си от зли сили и духове.
Участниците в „Детска нощ в музея" ще се запознаят от близо с едни от най-малко познати обители на нашата планета - прилепите, от 21 часа. Тайнствени, заради малкото познания, които имаме за тях, прилепите живеят около нас, без да ги познаваме.
Музейни специалисти от отдел „Природа" ще демонстрират на участниците в детската нощ, как чрез специално устройство прилепите около нас могат да бъдат идентифицирани и следени. То превръща недоловимите за човешкия слух звуци, които прилепите издават, в доловими, и ни мопага да ги открием и разпознаем, да се научим да различаваме в тъмното техния полет от този на птиците.
Едно интересно преживяване за любителите на животните и поглед в „кухнята" на отдел „Природа", който от няколко години активно участва в проекти за изследването и опазването биоразнообразието на прилепите като животни-индикатори за екологични промени в околната среда. |