На 27 ноември 2007 г., Генералната асамблея на Организациите на обединените нации обяви 20 февруари за Световен ден на Социалната справедливост. 2011 година е третата поредна година, през която на този ден международната общност насочва своето внимание към социалната справедливост и начините за превръщането й в една от непреходните ценности на развитието в глобален план. Световният ден на социалната справедливост носи специално послание, в което се съдържа важна част от мисията на Министерството на труда и социалната политика. То стои във фокуса на политиките за повишаване на благосъстоянието на българските граждани, чрез осигуряване на пълноценното и равнопоставеното им участие в обществения живот. Този призив е водещ в усилията да бъде гарантирано справедливо разпределение на резултатите от икономическия и социален напредък.
Осигуряването на повече и по-качествени работни места за всички е основната цел на политиката по заетостта. В тази връзка, през 2011 г. по Националния план за действие по заетостта ще бъде осигурена заетост за близо 35 хиляди безработни лица. Значителен ресурс за подкрепа на пазара на труда ще бъде отделен и по-линия на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси"- около 40 хиляди допълнително заети по ОП, както и средства за обучение и квалификация на заети и безработни лица. В защита на трудовите и социалните права на работниците и служителите, ще продължи и активната контролна дейност на инспекторите от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда", благодарение на които до момента са изплатени над 100 млн.лв. забавени трудови възнаграждения. Ще бъде засилен контрола съвместно с други контролни институции, НАП и НОИ.
Социалната справедливост означава и повече социална сигурност за най-уязвимите. През настоящата година, над 12% от брутния вътрешен продукт ще бъде насочен за осигуряване на издръжка на българските пенсионери, социално слабите, семействата с деца, хората с увреждания.
Социално справедливо общество е общество, в което развитието на децата и младите хора е приоритет в дневния ред на всички политики. Именно поради това, през миналата година бе даден старт на реална реформа на грижите за децата. Израз на това е приетите от Министерския съвет Национална стратегия "Визия за деинституционализацията на децата в България" и подробен план за нейното изпълнение, чието изпълнение ще доведе до закриване на всички специализирани институции за деца в следващите 15 години и създаване на жилища от семеен тип, защитени жилища, развитие на приемната грижа и приемните услуги.
Равенството между жените и мъжете, недопускането на дискриминация и осигуряването на равни възможности за всички навсякъде са стълбове на социалната справедливост.
Постигането на по-висока социална справедливост е немислимо без участието на всички заинтересовани страни. Министерството на труда и социалната политика признава ключовата роля на тристранното сътрудничество и социалния диалог за обществения прогрес. Участието на социалните партньори и останалите представители на гражданското общество в процеса на вземане на решение е и занапред ще бъде наш водещ ангажимент.
Източник: Кросс |