Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Откъде идва името на символа на Русе - Доходното здание?
Автор: Екип Ruse24.bg 19:03 / 23.01.2024Коментари (0)8272
© Уикипедия
Голямо Гюргево, Русчук, Руси, Сексагинта Приста, малката Виена – много имена и прозвища, а един-единствен град, свидетел на многохилядната история на България. Русе или още Дунавската столица на България е емблематичен със своята архитектура от втората половина на XIX век. Представяме ви историята на някои от архитектурните символи на града, съобщена от Българска история.

Доходното здание е символът на Русе. Построена през 1901 година, по проект на Раул Паул-Бланк, сградата има специална "мисия". Идеята е да се дават помещения под наем и да се събират доходи за общинския бюджет, откъдето идва и наименованието на сградата. В нея се помещават казино, магазини, театърът, библиотеката, а за даден период от време дори и историческият музей. Символи на Доходното здание са седемте скулптури от фасадата, символизиращи изкуството, науката, земеделието, занаятите, търговията, отбраната и свободния полет на духа под патронажа на бога на търговията Меркурий, чийто образ е централен за композицията. Днес сградата е архитектурен паметник, помещаващ русенския драматичен театър.

Държавната мъжка гимназия "Княз Борис" е наследник на русчушкото Варошко училище. Преминавайки през етапите на своето развитие и модернизиране, русенското класно, а по-късно и пълно седмокласно училище, достига до емблематичната за своето развитите 1889 година, когато бива обявено за "Държавна реална гимназия" с два отдела – "класически“ и "реален“. Сградата на гимназията се строи в продължение на четири години (1894 – 1898) по проект на архитекта Петко Момчилов, завършил в Прага.

Учителствайки в мъжката гимназия, Стоян Михайловски и Цветан Радославов пишат своите произведения – съответно "Върви народе възродени“ и "Мила Родино“, швейцарецът с българско сърце Луи Айер ръководи спортното дружество "Юнак“, а братя Шкорпил провеждат археологическа сбирка, поставяйки началото на Регионален исторически музей Русе.

Днес Държавната мъжка гимназия "Княз Борис“ се именува СУ "Христо Ботев“, превръщайки се в една от малкото русенски сгради, които продължават да изпълняват първоначалните си предназначения.

Сградата на Историческия музей е забулена в митове и легенди. Относно историята на постройката, витаят няколко различни истории. Най-популярната гласи, че сградата първоначално е помещавала двореца на княз Александър I. Поддръжниците на тази версия се основават на надписа "Александър I"  върху фасадата на "княжеската резиденция“. За всички посещавали музея отвътре обаче, става ясно, че той не би могъл да бъде предназначен за жилищно помещение. Истината е, че в тази сграда се е помещавало Окръжното управление на Русчук, с което е свързан и вторият мит.

Смята се, че подземните помещения на управата, където в наши дни уредниците от РИМ Русе провеждат своите ваканционни занимания с дозина любопитни малчугани, са били използвани като специален вид затвор за изтезания, свързан чрез тунели с намиращата се в близост къща на русенския управник. Такива тунели не са открити, а сградата, станала символ на историята, продължава да е един от ключовите символи на Русе и до днес.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Скандално от Северна Македония: Българският език не съществува, ние ги
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Предаване "Цветовете на Пловдив"
Борба за влияние в Близкия Изток
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: