© | | Научете се: алкохол се употребява веднъж седмично - в събота! Така вчера доц. Георги Койчев, председател на форум "Частна психиатрия", даде първия съвет срещу стреса - да станем трезвеници или да вдигаме чаши само днес. 10% от българите са с тревожно разстройство, което включва постоянно напрежение и чувство, че ще им се случи нещо лошо. Това са мениджъри, които вземат решения, а от тях зависят други хора.
У нас стресът е голям в елита - тези около 10% от хората, които се чувстват отговорни за другите и вземат решения. Всички останали живеят при сравнително ниско ниво на стрес.
Най-застрашените 10% от населението всъщност са организаторите, които създават системи. "Това са най-ценните хора, които, като се постави задача, я доизмислят, а останалите са изпълнители, и то с влошаващи се способности", обясни доц. Койчев. Става дума за политици, шефове на компании и всякакви структури, мениджъри.
Те страдали най-често от панически състояния и генерализирано тревожно разстройство. Като гръм от ясно небе ги застига страхът и усещането, че загиват. Започват да тичат по доктори. "Случва се доста често при успели хора. Започват да организират живота си да е близко до лечебница, отказват пътувания", обясни психиатърът. В това се изразява паническото разстройство.
Генерализираното тревожно разстройство пък включва постоянно напрежение и очакване за нещо лошо.
Частен случай в политическия елит бил премиерът Бойко Борисов. "Поначало той изглежда много устойчив човек. Явно носи много на стрес, има добри възможности в това отношение", каза доц. Койчев.
Затова най-уязвими са чувствителните - не могат да отреагират, често боледуват и се задръстват от страхови преживявания, а точно те са творците, обясни доц. Койчев.
Първият съвет при стрес е да се спре пиенето. "Най-после трябва да се научим, че алкохол се употребява веднъж седмично - в събота. При всекидневно натоварване черният дроб рано или късно рухва.
Второ, научете се да си изключвате мозъка, съветва психиатърът. Става чрез медитация, автогенен тренинг и всички методи за релаксация. "В съвременния свят човек трябва да има хоби. Доказано е, че който има хоби, няма алкохолизъм. Така се изключва мозъкът и човек се връща към безкористната детска игра, и то споделена", каза доц. Койчев.
Веселието също било много важно - умението да забавляваш другите. Препоръчва се и разговор с психиатър веднъж годишно като на профилактичен преглед.
8% от българите живеят в тревога, 12% във Франция
Близо 8% от българите имат тревожни разстройства, които включват фобии, паника, посттравматични състояния. Във Франция те засягат 12%, а в Италия - 5,8%. Това сочат данни от световно изследване на честите психически страдания, в което е включена и България, съобщиха от Националния център за опазване на общественото здраве вчера.
Всеки 5-и от около 6000 участници в анкетата у нас признал, че е преживял психично разстройство. Над 12% го имали в момента.
Стресът е най-честата причина, животът е много напрегнат и държавата не помага на засегнатите хора да се справят, каза д-р Захари Зарков от екипа на проучването. Напрежението се трупа на работното място, никой не се чувства добре и като реакция идвали бързото шофиране, пиенето, скандалите у дома и разводите. Жените развиват по-често тревожни разстройства, а мъжете - депресии и разстройства, които се дължат на алкохол и дрога.
Очакваме разширяване на изследването, ще се търси генетична връзка за честите психични разстройства, каза д-р Христо Хинков, шеф на българския екип.
Източник: в. "24 часа" |