© Ruse24.bg | | Група ученици участваха вчера във втория урок-експеримент, част от проекта „Книга игра - учебно помагало по Русезнание", финансиран от община Русе. Темата на урока, който се състоя в Историческия музей, като тематика засегна отново османския период на Русе, но този път беше тествана нова методология - „Пътешествие във времето". Занятието беше проведено от Теодора Бакърджиева, музеен специалист в областта на османския период на Русе.Урокът протече условно в две части. През първата участниците, превъплътили се в пътешественици, пристигнаха от далечни страни в стария Русчук, по време на своето въображаемо пътуване. Чрез прочита на пътеписи от онова време участниците успяха да се пренесат в атмосферата на миналото, както и да усетят стила на тогавашните пътеписци.
След като се настаниха в местен хан, гостите на града посетиха дома на Исмаил Тръстеникоглу - местен аян /управител/, на когото представиха специални писма, даващи им право да пътуват из Империята. На „следващия ден" участниците-пътешественици се разходиха из чаршията, посетиха местните църкви, синагогата, джамиите, полюбуваха се на старата часовникова кула и в края на деня отмаряха в турската баня. Във втората част на урока-пътешествие учениците избраха да продължат пътя си из Империята по суша - с каруци. Преминаха митническата проверка и се разделиха с Русе.
Целта на въображаемото пътешествие в миналото беше да се провокира фантазията на участниците, да се стимулира умението им да облекат в слово онова, което преживяват, както и да видят, почувстват, и помиришат града ни такъв, какъвто е бил за хората през онова време.
Заради големия интерес от страна на учениците, участвали в експерименталния урок-пътешествие, занятието ще се проведе отново на 19 декември, събота, този път в автентичната атмосфера на къщата музей „Захари Стоянов". Малките пътешественици ще седят по турски върху големи възглавници, а аромат на сандалово дърво и горящи свещи ще направят преживяването в музея истински приказно.
Проектът „Книга игра - учебно помагало по Русезнание", осъществяван от сдружение „Приятели на музея" в партньорство с Регионален исторически музей - Русе, цели да създаде модел на нова обучителна програма чрез книгата игра, която да послужи като помагало по учебната дисциплина Русезнание. Проектът е насочен главно към русенските ученици от 5-7 клас - това е и възрастовата група, към която са насочени занятията по Русезнание. Обучението по Русезнание се реализира от втория срок на учебната 2008/2009 г., когато в 16 училища в Русе се събраха групи от ученици, обучавани в СИП. |