© | От 13 до 15 януари 2012 год. в цяла Европа едновременно се проведе среднозимното преброяване на водолюбивите птици. Над 200 служители и доброволци на БДЗП и участващите партньори, организирани в 40 екипа обиколиха всички значими влажни зони в страната и проследиха броя, вида и разпространението на зимуващите у нас водолюбиви птици. За екипът на трансграничния проект между България и Румъния "Заедно за Дунав" преброяването стартира в петък на 13 януари 2012 год., петък, в 6.00 ч. сутринта. Четири екипа, включващи 20 орнитолози - професионалисти и любители-доброволци от БДЗП, РИОСВ Плевен, РИОСВ Велико Търново и РИОСВ Монтана успешно преброиха водолюбивите птици по поречието на Дунав - от гр. Видин до остров Вардим - над 200 км., прилежащите вътрешни водоеми и долните течения и устията на реките Огоста, Искър, Янтра и Осъм.
"Най-вълнуващото наблюдение направихме в района на Свищовско-Беленската низина, където установихме 50 397 големи белочели гъски и 222 индивида от световно застрашената червеногуша гъска." - сподели отговорникът по мониторинга на проекта Свилен Чешмеджиев - "Това е най-високата численост на зимуващи диви гъски в района, регистрирана по време на Средно зимно преброяване на водолюбивите питици. Тя показва голямото значение на придунавските територии като зимовища на гъски."
Екипът на БДЗП Свищов участва в броенето по река Дунав от Никопол до Вардим, вътрешни незамръзнали микроязовири и рибарници, Свищовско-Беленската низина и долното течение на река Янтра. Отчитането на птиците в участъка Никопол-Вардим се проведе с лодка, но поради неблагоприятните метеорологични условия - силен вятър, екипът не успя да стигне до остров Вардим. Бяха изминати над 60 км по реката. Най-интересните наблюдения в този участък бяха 21 къдроглави пеликани, които са световно застрашен вид и 4 морски орела - 2 възрастни и 2 млади.
Екипът по река Дунав откри ново гнездо на най-едрият орел в България - морския орел, намиращо се в границите на Природен парк "Персина".
Характерните струпвания от корморани, патици, чапли и гмурци за долното течение на р. Янтра не бяха регистрирани. Сравнително спокойните води на реката бяха приютили единствено няколко бели и сиви чапли, големи корморани и зеленоглави патици.
Интересно наблюдение направи екипът отчитащ птиците по вътрешните водоеми. При язовир Караисен бяха наблюдавани 2 бели щъркела, в компанията на ято 40 сиви и 39 големи бели чапли.
Екипът ни в района на гр. Плевен също направи няколко интересни наблюдения - необичайни зимни гости като белооката потапница и черния щъркел при с. Александрово, както и един морски орел на язовир Горни Дъбник.
Два морски орела наблюдава и екипът отговарящ за района на река Дунав от гр. Козлодуй до с. Долни Вадин. Орлите са установени в полет над реката при гр. Оряхово.
Вероятно сравнително високите температури бяха причина за ниската численост на водолюбивите птици и отсъствието на някои традиционни зимни гости като поен лебед, малък и голям нирец, черногуш гмуркач, качулата потапница и др.
Успоредно с българските екипи партньорите ни от Румънското Орнитологично Дружество (SOR/ BirdLife Румъния) проведоха преброяване от другата страна на реката, за да се получи пълна и изчерпателна картина за състоянието на орнитологично важните места в поречието на Дунав.
Предстои обобщаването и анализът на данните от цялата страна, които ще бъдат публикувани на интернет страницата на БДЗП www.bspb.org |