Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Расте в различни форми - от изправен, до пълзящ: Някъде го наричат гюлбул, изключително полезен е 
Автор: Екип Ruse24.bg 13:48 / 08.11.2023Коментари (0)549
©
Ако се поинтересувате от историята на розмарина (Rosmarinus officinalis), ще се убедите, че става дума за необикновена подправка. Вечнозеленият полухраст идва от Средиземноморието. Подправката намира широко приложение още в древността. За нея се носят много легенди и неслучайно е възпята в стиховтете на великия английски поет и драматург Уилям Шекспир. Векове наред на "морската роса", както още е наричан розмаринът, са приписвани чудодейни свойства. Днес сме напълно убедени в лечебните качества на подправката, но за тях ще стане дума малко по-късно.

В Древна Гърция било напълно нормално да видите ученици от школите със сплетени в косите клончета розмарин. През тези векове битувало вярването, че розмаринът подпомага паметта. Християните в Северна Европа пък смятали, че подправката запазва спомените и често била полагана в гробове или символизирала вярността на влюбените. За египтяните, евреите и римляните розмаринът, който днес е популярен и с имената ливанче, бабин косъм, индирлия и морска роса, бил свещена билка и с нейна помощ се прогонвали злите духове. Във Франция по време на чумната епидемия се правело вино с розмарин и се оставяли клонки пред вратата като защита срещу пагубната болест. В България растението е внесено от гръцки търговци още в древни времена. То, по-често, било използвано заради лековитите му свойства, а не като подправка. Едно от традиционните български ястия с розмарин е великденското агне, пише herbamedicabg.com.

В наши дни признатите лечебни ползи от розмарина са многобройни. Билката намира приложение както в леки козметични процедури, така и при лечението на сериозни заболявания.

Розмаринът притежава общоукрепващо въздействие. Често се предписва при изтощение след тежко боледуване, при простудни заболявания, херпеси и главоболие. Подправката има свойството да възбужда секрецията на стомашните жлези, като по този начин подобрява храносмилането. Оказва благотворно въздействие върху отделителната система и стимулира жлъчната секреция. Специфичният аромат на розмарина е всеизвестен и с ободряващите си качества.  Маслото от "морска роса" има свойството да освежава въздуха и да понижава количеството на болестотворните организми. Това го прави ефективно противогрипно средство. В ароматерапията маслото от розмарин се използва за събуждане на интереса към живота и средство срещу депресия. Подправката намира широко приложение и при лечението на мъчно заздравяващи рани, бяло течение, кожен рак, ревматични болки, ниско кръвно налягане, хронична умора и пренапрегнатост.

Широкозастъпена е практиката да се използва розмарин при проблеми с нервната система. При нервни разтройства се приемат орално по 1-2 капки масло от розмарин. Настойка от листата на билката в комбинация с лавандула пък оказва положително въздействие при хора, които са преживели инсулт. Вече споменахме, че в Древна Гърция са смятали, че розмаринът подобрява паметта. Това е точно така. Маслото от билката стимулира паметта и концентрацията. Помага също така при частична загуба на обонянието, речта и зрението. Маслото от розмарин е полезно както за възрастните, така и за младите. То въздейства благоприятно и върху децата, които страдат от дефицит на внимание.

Вани с масло от розмарин се препоръчват за активизиране на обмяната на течности в организма. Този начин на прилагане оказва стимулиращо кръвообръщението въздействие и спомага за извеждането на мастни натрупвания от кръвоносната система.

Приложението на настойки и масло от розмарин е също така застъпено и в козметиката и спа терапиите. Розмаринът повлиява добре различни кожни проблеми, труднозарастващи рани и белези. Билкови екстракти от него се използват и при направата на различни лосиони и тоалетни млека, които третират проблеми като мазна кожа, пърхот, косопад и др.

Обикновеният розмарин (Rosmarinus officinalis) е многогодишно тревисто растение с дървенисто стъбло и миризливи вечнозелени игловидни листа. Той расте в района на Средиземноморието. Член е на семейството на ментата и мащерката Устноцветни, което включва и много други билки и подправки. Расте в различни форми, от изправен, до пълзящ. Изправените форми достигат 1,5 m на височина, рядко до 2 m. Листата са вечнозелени, 2 – 4 cm дълги и 2 – 5 mm широки, зелени отгоре и бели отдолу с гъсти къси власинки. Цветовете са различни на цвят – бели, розови, морави, сини.

Името "розмарин“ идва от латинското име "rosmarinus“, което предполагаемо означава "морска роса“, като някои смятат, че това би могло да произлиза от някакво друго, по-старо име.

В някои български диалекти розмаринът се нарича гюлбул (или гюлбюл), като се предполага, че това е старобългарска или дори прабългарска форма на името му.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Конфискуват коли на пияни и дрогирани
Катастрофи в България
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2025
Изграждат нов реактор в АЕЦ "Козлодуй"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: