Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Смяната на времето ни се отразява лошо, ето защо
Автор: Екип Ruse24.bg 10:52 / 31.03.2024Коментари (0)1476
©
Смяната на времето към лятно часово време се отразява негативно на здравето на хората, казва кандидатът на медицинските науки, сомнологът д-р Юрий Погорецки. Той отбелязва, че сомнолозите в Съединените американски щати и Европа са категорично против смяната на часовниците към лятното часово време и дори икономическите ползи от подобно действие са изключително съмнителни. 

Как смяната на времето влияе на тялото?  

Д-р Погорецки съобщава, че по време на преходния период, броят на инсултите и инфарктите се увеличава значително, увеличават се и пътните инциденти поради сънливост и недоспиване. По думите му нарастват и хората с психоневрологични разстройства и случаите на самоубийство. Той отбеляза, че има обостряне и на други хронични заболявания. 

Сомнологът коментира още, че в случая не са проведени изчисления спрямо икономическите загуби, свързани с влошаването на здравето на хората. "Да, имаме цикъл на сън и цикъл на будност. И те не могат да се разместват помежду си. Защо?" Защото производството на хормона мелатонин, златния хормон на съня, открит през 1952 г., е нарушено и едва сега започваме да разбираме това", казва специалистът.  

Той допълва, че мелатонинът "е отговорен за спокойствието, както и за профилактика на онкологични заболявания и за висок имунитет." Сомнологът отбелязва, че през октомври 2023 г. СЗО постави здравия сън на първо място за човешкото здраве. 

"Необходимо е да се придържаме към култура на съня - лягаме в 22 часа и трябва да се събудим в 6 сутринта, тоест 7-8 часа сън“, добавя специалистът. Той допълва, е за човешкото тяло е по-добре да живее по зимното часово време. Сомнологът отбелязва, че смяната на стрелките на часовника засяга най-много тези хора, които вече имат хронични заболявания - сърдечно-съдови, нервно-психични, ендокринни заболявания, наднормено тегло, метаболитен синдром.

"Трудно се адаптират към смяната на часовото време малките деца, бременните, работещите през нощта - рискови групи: лекари, пожарникари, военни, спасители, тъй като поради нощните и ежедневните дежурства техните денонощни ритми вече са нарушени, ", отбеляза сомнологът. 

Той отбеляза, че всеки трябва да спи достатъчно и е по-добре да си легне по-рано, например в 21.00 часа, отколкото да отложи лягането си, за да е пред екрана на телевизора или мобилни устройства. Експертът допълва, че през есента местим часовника с час назад, а през пролетта - с час напред. 

Стрелките на часовника за лятното часово през 2024 г. у нас ще бъдат преместени в нощта на 30 срещу 31 март, в 3:00 часа. Това винаги се прави в нощта на събота срещу неделя, за да има повече време тялото да се адаптира преди началото на новата работна седмица. Смяната на час е с цел по-рационално използване на дневните часове и пестене на енергия за осветление, както и за синхронизиране на времето с други страни, допълва още сомнологът, пише actualno.com






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Бюджет 2025
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
Газови доставки
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: