Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Сокът от сурови картофи помага при редица болки
Автор: Екип Ruse24.bg 13:42 / 08.08.2024Коментари (0)866
©
Сокът от картофи, който често е пренебрегван в сферата на природните средства, привлича вниманието с потенциалните си ползи за здравето. Смята се, че този сок, получен от сурови картофи, предлага редица терапевтични ефекти благодарение на уникалния си хранителен профил.

Главоболие

Сокът от картофи може да помогне за облекчаване на главоболието благодарение на богатото си съдържание на витамини и минерали. Картофите са добър източник на витамин В6, който играе решаваща роля за функцията на невротрансмитерите и може да помогне за стабилизиране на настроението и намаляване на честотата на главоболието. Освен това високото съдържание на вода в картофения сок може да подпомогне хидратацията, което е често срещано средство за облекчаване на главоболието.

Дехидратацията е добре познат фактор, който предизвиква главоболие, така че поддържането на подходяща хидратация може да помогне за предотвратяване и облекчаване на симптомите на главоболие. Въпреки че научните доказателства, които конкретно свързват картофения сок с облекчаването на главоболието, са ограничени, комбинацията от неговите хранителни ползи и хидратиращи свойства дава правдоподобно обяснение за неговата ефективност.

Синдром на раздразнените черва (СРЧ)

Синдромът на раздразнените черва е хронично състояние на храносмилателната система, характеризиращо се със симптоми като болки в корема, подуване на корема и променени навици на изхождане. Сокът от картофи може да предложи известно облекчение поради нежния си характер и успокояващите си свойства. Суровите картофи съдържат съединения като нишесте и ензими, които могат да помогнат за успокояване на храносмилателния тракт.

Високото съдържание на фибри в картофите, особено под формата на устойчиво нишесте, може да допринесе за подобряване на редовността на червата и намаляване на симптомите на IBS. Резистентното нишесте действа като пребиотик, подхранвайки полезните чревни бактерии и насърчавайки здравословната чревна среда. Въпреки че сокът от картофи може да бъде част от диетичния подход за справяне с IBS, той трябва да се използва заедно с други лечения и диетични корекции под ръководството на медицински специалист.

Гастритът, който се характеризира с възпаление на лигавицата на стомаха, може да се изостри от дразнители като пикантни храни, алкохол и някои лекарства. Алкалната природа на картофения сок и успокояващите му свойства го правят потенциално средство за лечение на гастрит.

Естествената алкалност на картофения сок може да помогне за неутрализирането на излишната стомашна киселина, осигурявайки облекчение на симптоми като гадене, подуване на корема и дискомфорт. Освен това витамините и минералите в картофения сок, включително витамин С и калий, допринасят за цялостното здраве на храносмилателната система и могат да подпомогнат заздравяването на лигавицата на стомаха.

Въпреки че има непотвърдени данни в подкрепа на употребата на сок от картофи при гастрит, важно е да се консултирате с доставчик на здравни услуги за цялостен план за лечение, пише actualno.com.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Формула 3 сезон 2024
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Войната вУкрайна
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: