Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Русе
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Съветите на специалист: Кои са летните вируси и как да се предпазваме
Автор: Георги Иванов 09:54 / 26.06.2024Коментари (0)1067
©
Вирусите имат време и сезон, в които те се развиват добре – едни предпочитат по-студено, други харесват по-топло време. През различните сезони е различно и нашето поведение, което също обуславя начина, по който можем да се заразим. Това каза в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“ общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.

По думите й през лятото са по-широко разпространени ентеровирусите, за които дали ще се предизвикана от вируси или ще бъде предизвикана от бактерии, много характерен симптом и много измъчваш пациентите, това е диарията. Топлото време допълнително предразполага за разпространението на вирусите, защото така се образуват хранителни токсикоинфекции, като стафилококус ауреус, от който можем да се заразим след консумация на бързоразвалящи се храни, салмонелата след консумация на яйца и други.

"Човек не трябва да се лишава от храната, която обича, просто храната трябва да бъде по-добре термично обработена, да има едно високо ниво на лична хигиена, да се внимава откъде се пие вода. Просто част от това да не се заразим зависи от това как ние пазим личната си хигиена и как съхраняваме хранителните продукти,“ обясни тя.

През летния период се развиват и ротавирусните инфекции, за които д-р Гергана Николова напомни, че за по-лекото им преболедуване е нужно децата да бъдат ваксинирани.

Според специалистът при симптоми на вирусни инфекции в никакъв случай не трябва да се приемат безразборно антибиотици и други специфични продукти, най-важното е да бъде заместена адекватно тази течност, която ние губим. "Основното в този случай е да се рехидратираме, да взимаме течности – за предпочитане е това да бъде вода в подходящи количества, добре е да се сложим на един диетичен режим от по-леки храни. Добре да се даде по нещо, което да коригира електролитния баланс, като има специални сиропи за това. И другото, което може лесно човек да вземе, това са пробиотиците, като целта е да възстановим нормалната чревна флора. И разбира се връзка с личния лекар тогава, когато тези неща, които сме дали, нямат ефект,“ посъветва тя.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Зима 2024/2025 г.
Земетресения в България
Катастрофи в Русе
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Русе и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@ruse24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: